06/06/2018

Sekretarka medyczna

Wielki come back zawodu?

Minister Zdrowia zdecydował o wprowadzeniu zawodu do systemu służby zdrowia.

Idea nie jest nowa, wszak funkcję stworzono już w 1974 roku dla osób, które zajmowały się obiegiem dokumentów, nie będąc personelem medycznym.

A zatem, kto to jest sekretarka medyczna?

Osoby pełniące rolę sekretarek medycznych – rejestratorek medycznych można jeszcze spotkać w niektórych państwowych placówkach, na nielicznych oddziałach szpitalnych, na których pracują od lat, stanowiąc niezbędne wsparcie w kontroli obiegu dokumentacji medycznej, weryfikacji dokumentów, wydawaniu recept i skierowań, koordynowaniu ruchu pacjentów i zapisywaniu ich na zabiegi. To jednak nieliczne wyjątki, ponieważ polska służba zdrowia cierpi na brak pracowników, którzy byliby wyspecjalizowani we wspomnianej profesji. Powód? Oficjalnie zawód sekretarki medycznej nie istnieje. Próżno go szukać na liście zawodów ministerstwa edukacji. Brak też przepisów dotyczących zasad jego wykonywania i oficjalnego programu kształcenia. To ma się jednak wkrótce zmienić!

 

Minister Zdrowia zapowiada reaktywację zawodu sekretarki medycznej!

Łukasz Szumowski deklaruje, że osoby pełniące obowiązki sekretarek pojawią się wkrótce na każdym oddziale, przejmując część obowiązków wykonywanych przez lekarzy. To zresztą jeden z postulatów protestujących w ostatnim czasie rezydentów, którzy podkreślają, że w chwili obecnej 2/3 czasu ich pracy pochłania biurokracja, której nie mogą pominąć, skupiając się w pełni na leczeniu pacjentów. Wykwalifikowane sekretarki medyczne, które w założeniu przejmą dużą część obowiązków, będą ważnym i ogromnym wsparciem zarówno dla lekarza, jak i dla pacjenta, którego będą znać nie gorzej od samego medyka.

 

Na pytanie o to, co powinna umieć sekretarka medyczna, odpowiedź brzmi: wszystko to, co profesjonalna biurowa asystentka poszerzone o specjalizację w zakresie ochrony zdrowia i terminologię medyczną. Do jej obowiązków należeć będzie bowiem gromadzenie, porządkowanie i udostępnianie informacji o stanie zdrowia pacjentów, opracowywanie informacji na ich temat w komputerowych bazach danych, a także prowadzenie niezbędnej dokumentacji medycznej. Być może też, wzorem innych krajów Unii Europejskiej oraz niektórych szpitali w Polsce, sekretarki będą pełnić rolę transkrypcjonistek (wprowadzających do systemu informacje nagrane na dyktafon przez lekarza) lub asystentek administracyjnych (uzgadniających terminy badań i wizyt lub odpowiedzialnych za kontakty personelu z innymi oddziałami).

 

Jeśli nie szpital, to co?

Rejestratorki i sekretarki medyczne obecne bywają również w przychodniach, a coraz częściej doceniane i zdecydowanie lepiej wynagradzane w prywatnych placówkach opieki zdrowotnej i odnowy biologicznej, w których stanowią integralną część zespołu mającego na celu właściwe zaopiekowanie się klientem/pacjentem. Profesjonalne podejście wykwalifikowanej rejestratorki medycznej może kształtować popyt na świadczenia zdrowotne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest ona pierwszą osobą, z którą kontaktuje się pacjent wymagający mniej lub bardziej pilnej pomocy. To jej unikalne podejście do problemu może zachęcić albo zniechęcić go do ponownej wizyty lub polecenia kliniki i konkretnej usługi innym osobom. To od jej kompetencji i umiejętności organizacyjnych zależeć będzie również, czy potencjalny klient uzyska świadczenie szybko, sprawnie i bez większych komplikacji.

 

Jak zostać sekretarką/rejestratorką medyczną?

Sprawdź propozycję rocznej szkoły policealnej MEDICA

 

Mając na uwadze zapotrzebowanie na pracowników o wysokim poziomie zdolności organizacyjnych i umiejętności interpersonalnych, w naszych programach uwzględniamy nie tylko kwestie organizacji pracy czy logistyki ruchu pacjentów. Uczymy prowadzenia dokumentacji i sporządzania sprawozdań finansowych, opisywania próbek do badań i ewidencjonowania usług medycznych. Kładziemy jednak również nacisk na zagadnienia związane ze skuteczną komunikacją oraz etyką zawodu. Jeśli interesują Was tajniki pracy rejestratorki medycznej, zaglądajcie regularnie na strony Collegium Medycznego Medica.