12/07/2017

Jakość - to nas wyróżnia

Wybierz szkołę, która stawia na jakość i nowoczesną bazę dydaktyczną. Rozmowa z dyrektor generalną Collegium Medycznego Medica

Wakacje to czas, w którym wiele osób zastanawia się nad wyborem szkoły. Jedni korzystają z opinii znajomych, inni surfują po sieci w poszukiwaniu rankingów. Na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru placówki? Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji, żeby potem nie żałować?

 

Joanna Bieleninik: Odpowiem przewrotnie – wybór jest prosty, chociaż nie jest łatwy. W kwestii poszukiwania dla siebie szkoły nie warto iść na kompromisy, trzeba szukać miejsca, które będzie nam odpowiadało na 100% i które angażuje się w proces dydaktyczny na 100%. To trochę tak, jak w naszym haśle przewodnim: Medica – szkoły z sercem. My staramy się wkładać serce w to, co robimy i są tego efekty.

 

Z sercem – czyli z uwagą i troską o podopiecznych. Ale chyba niekoniecznie z miłością i troską bezwarunkową?

Joanna Bieleninik: Naturalnie. Szkoła musi dbać o odpowiedni poziom. Wysoki poziom nie oznacza jednak, że w Medice jest trudno i że to zbyt wymagająca szkoła. Oznacza to tyle, że nasi nauczyciele, kadra zarządzająca i partnerzy dają z siebie wszystko, by zapewnić jak najbardziej efektywne nauczanie. To proste – nauka wymaga poświęcenia z obu stron – dlatego my również wymagamy solidnej wiedzy i poważnego traktowania przedmiotów, które mają pomóc ją uzyskać.

 

Brzmi fair – w końcu to również uczniowi powinno zależeć na tym, żeby zrobić coś dla siebie i coś dla siebie zyskać. Ale nawet najlepszy uczeń potrzebuje motywacji…

Joanna Bieleninik: Wiemy, że zajęcia muszą być przeprowadzone profesjonalnie, a przy tym nie mogą być nudne, dlatego duży nacisk kładziemy na wysokiej jakości wyposażenie pracowni zawodowych i zajęcia praktyczne. To nas odróżnia od innych szkół i jest jedną ze składowych sukcesu naszych słuchaczy. Przy wyborze szkoły zawsze należy przyjrzeć się jej kadrze dydaktycznej, pracowniom i wyposażeniu. To od tych czynników zależy przecież jakość nauki.

 

No tak, a cena? Istnieją szkoły, które oferują wybrane kierunki bezpłatnie. W innych płaci się za edukację.

Joanna Bieleninik: Tu wypada kierować się zdrowym rozsądkiem. Nie da się nauczyć manualnych zawodów typu technik dentystyczny, higienistka stomatologiczna albo technik masażysta jedynie przy użyciu kredy i tablicy. Wprowadzanie w tajniki zawodu wymaga inwestycji w profesjonalne wyposażenie pracowni i najlepszą kadrę złożoną z fachowców w swojej dziedzinie. Nam zależy, by słuchacze i uczniowie Collegium Medycznego Medica opuścili mury szkoły z konkretną wiedzą i zawodem, jaki zapewni mu pracę.

 

Czyli, że Wasza opieka i troska o słuchacza nie kończy się na progu sali wykładowej? Co jeszcze obejmuje?

Joanna Bieleninik: Nasze Collegium współpracuje z biznesem, organizując słuchaczom i uczniom praktyki zawodowe. Już podczas nich nasi podopieczni zapewniają sobie miejsce na rynku pracy, bo pracodawcy, widząc umiejętności i zaangażowanie, chcą ich u siebie zatrzymać. Jednocześnie wsłuchujemy się mocno w potrzeby pracodawców. Od września 2016 roku uruchomiliśmy w Medice młodzieżowe technika, czyli technikum medyczne i technikum fryzjerskie oraz zaoczne liceum medyczno-kosmetyczne, bo wiemy, że taka jest potrzeba rynku i nasi absolwenci znajdą w tych zawodach pracę. Natomiast od 2017 roku będzie w Medice funkcjonować szkoła branżowa I stopnia. Otwieramy też 2 nowe kierunki w szkole policealnej: podologia i dietetyka.

 

Często zdarza się, że pracodawca już podczas praktyk oferuje komuś pracę?

Joanna Bieleninik: Tak, dzieje się tak dlatego, że nasi partnerzy mają do nas zaufanie – posiadamy uprawnienia szkół publicznych i pozytywną opinię Kuratorium Oświaty, a także pozytywną opinię Ministerstwa Zdrowia dotyczącą prowadzenia kształcenia w zawodach medycznych. Dodatkowo najlepsi absolwenci otrzymują tzw. rekomendacje, czyli listy polecające od pracodawców, u których odbywali praktyki zawodowe.

 

Czyli nie ma problemu z tym, że słuchacz po skończeniu nauki zostaje pozostawiony samemu sobie?

Joanna Bieleninik: Jako Medica mamy też własną agencję zatrudnienia. Pracodawcy przesyłają do nas oferty pracy, a my przekazujemy je słuchaczom, zapewniając w ten sposób bezpłatnie szybki kontakt obu zainteresowanych stron. Staramy się też ciągle aktywizować naszych uczniów i słuchaczy, organizując im wyjazdy na targi, wizyty u pracodawców czy wycieczki, np. do Plastinarium w Guben.

 

A czy jest jeszcze coś, na co powinny zwrócić uwagę osoby poszukujące dla siebie odpowiedniej szkoły?

Joanna Bieleninik: Owszem. Konsekwencją wysokiej jakości kształcenia i zaangażowania ze strony nauczycieli i uczniów są zawsze wysokie wyniki egzaminów. To one stanowią realny miernik efektywności szkoły. Medica szczęśliwie może pochwalić bardzo wysokim poziomem zdawalności na niemal wszystkich swoich kierunkach, co nie jest tak powszechne – jeśli brać pod uwagę inne popularne szkoły. Wystarczy wspomnieć, że nasze Asystentki stomatologiczne, Opiekunki dziecięce, a także nasi Ratownicy medyczni, Technicy usług kosmetycznych, Technicy weterynarii i Technicy farmaceutyczni w 2016 r. zapewnili nam stuprocentową zdawalność.

 

Brzmi nieźle. Nic tylko polecać :) Dziękuję za rozmowę

Joanna Bieleninik: ja również dziękuję.