26/09/2018

Technik ortopeda

Misja: przezwyciężanie ograniczeń

 

Nie jest lekarzem ani fizjoterapeutą, ale ściśle współpracuje z nimi w procesie przywracania sprawności fizycznej, zdolności poruszania i wykonywania codziennych czynności przez pacjentów. Na czym polega zawód technika ortopedy i co może on zaoferować osobom niepełnosprawnym?

W rzeczywistości techników ortopedów można określić mianem projektantów i wykonawców, a często również sprzedawców sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego, którzy realizują indywidualne zamówienia, dostosowując je do potrzeb i wymagań konkretnego użytkownika. Ale co to właściwie znaczy? Do czego tak naprawdę przygotowuje dwuletni kurs w technikum o profilu medycznym? Czytajcie dalej, a poznacie nie tylko tajniki zawodu, ale i ludzi, którzy zainspirują Was do jego wykonywania!

 

Sprawdź plan nauczania – technik ortopeda w Medice!

 

Projektowanie obuwia

i wkładek ortopedycznych

 

Jako że stopy są podstawą naszego ruchu, jedynym połączeniem z ziemią, po której się poruszamy – to właśnie z dysfunkcjami w ich obrębie muszą borykać się nie tylko lekarze, lecz również technicy ortopedyczni. Właściwości powierzchni oraz wrodzone skłonności sprzyjają utrzymywaniu nieprawidłowej postawy i niewłaściwej motoryki ruchu będących przyczyną urazów. W gestii techników leży więc zapobieganie konsekwencjom niepoprawnego sposobu poruszania się i proponowanie usprawnień pozwalających przemieszczać się w sposób, który pozwala odciążyć kręgosłup, odpowiednio rozłożyć ciężar ciała, a nawet zlikwidować ból przy poruszaniu. Doskonała znajomość anatomii, fizjologii i fizjopatologii narządu ruchu pozwala na diagnostykę i tworzenie właściwych rozwiązań.

 

Projektowanie

i wykonywanie ortez

 

Technicy współpracują z pacjentami po urazach kręgosłupa oraz kończyn, planując i realizując wiele zadań związanych z zaopatrywaniem ich w sprzęt rehabilitacyjny. Projektują gorsety, kołnierze ortopedyczne oraz aparaty do stabilizacji, dzięki którym poszkodowani w wypadkach mogą powrócić do częściowej lub całkowitej sprawności fizycznej. W pracy techników ortopedów niezbędna jest zatem nie tylko rozległa wiedza na temat urazów czy znajomość nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych, praca ta oparta jest również na doskonałych zdolnościach manualnych i wyobraźni przestrzennej.

 

Tworzenie protez

i innych ulepszeń…

 

Ostatnią domeną techników ortopedów jest znajomość zaawansowanych technologii, surowców i materiałów do produkcji sztucznych elementów ludzkiego ciała, które zastępują te niewykształcone genetycznie albo utracone w wyniku wypadku czy choroby. Co ciekawe, coraz częściej ich zadanie jest postrzegane nie tylko jako pomoc drugiemu człowiekowi… Jak twierdzi Aimee Mullins – niepełnosprawna amerykańska sportsmanka – rozmowa o roli techników ortopedów i ich pracy „nie jest to już rozmowa o przezwyciężaniu ograniczeń. To rozmowa o ulepszeniach. O możliwościach”. Jej zdaniem proteza nie symbolizuje już potrzeby „uzupełniania strat”. Może oznaczać, że osoba, która jej używa posiada moc stworzenia w tym konkretnym miejscu, czegokolwiek zapragnie. Osoby uznawane wcześniej za niepełnosprawne mogą teraz stać się architektami własnej tożsamości.

 

Jeżeli po takiej dawce inspiracji czujecie, że praca technika ortopedy to coś dla Was, zapraszamy do zapisów do Collegium Medycznym Medica.