24/08/2018

Technik masażysta

Profesjonalista przyszłości

Zawód masażysty jeszcze nigdy nie cieszył się tak wielką popularnością. Szacuje się, że do 2020 roku zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę wzrośnie o 20%, co stwarza nowe, atrakcyjne możliwości pracy dla osób, które widzą siebie w tej wymagającej, lecz również przynoszącej wiele satysfakcji roli.

Skąd tak duże zapotrzebowanie?

Sprzyjają temu trendy i tendencje we współczesnym społeczeństwie, które cechuje coraz większa świadomość, chęć poprawy zdrowia i komfortu życia. Dziś poranny jogging czy uczestnictwo w ulicznym maratonie zyskały status form spędzania wolnego czasu, a wizyta w gabinecie masażu przestała być dostępna jedynie dla wybranych. Ten wzrost popularności usług i zawodu zawdzięczamy wielu różnym czynnikom: od skutków rozwoju i chorób cywilizacyjnych, przez starzenie się społeczeństw, po kult ciała i politykę korporacji, które chcą zadbać o kondycję swoich pracowników.

Niestety te same czynniki sprawiają, że na rynku pojawiają się osoby nieprzygotowane do wykonywania zawodu, które przez swą nieodpowiedzialność i brak wiedzy mogą nie tylko nie pomóc, lecz co gorsza zaszkodzić klientom. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i nieustanne podnoszenie kompetencji, jakie dają szkoły z odpowiednimi uprawnieniami.

 

Jak zostać technikiem masażystą?

Do startu w zawodzie masażysty przygotuje cię nasz dwuletni kierunek w medycznej szkole policealnej. Po jego ukończeniu zdobędziesz umiejętności pozwalające wykonywać masaże lecznicze, sportowe i kosmetyczne. Zyskasz niezbędną wiedzę na temat ludzkiego ciała i oceny kondycji fizycznej pacjenta. Poznasz techniki pomagające łagodzić ból, przywracać sprawność po urazach i wspomagać gojenie, a także zapobiegać obrażeniom, poprawiać wyniki sportowe, poprawiać krążenie krwi oraz łagodzić skutki stresu – przede wszystkim napięcie mięśni. Nabędziesz też zdolność krytycznego spojrzenia na nowości i nowinki ze świata, którymi gabinety niejednokrotnie kuszą potencjalnych klientów.

 

Gdzie znajdziesz pracę jako technik masażysta?

Jako wykwalifikowany masażysta staniesz się cennym członkiem zespołu w ośrodkach rekreacyjno-wypoczynkowych, gabinetach odnowy biologicznej i SPA, centrach medycyny estetycznej, a coraz częściej również w hotelach, które włączają masaże relaksacyjne i kosmetyczne do swojej standardowej oferty. Specjalizacja w kierunku masażu sportowego pozwoli ci aplikować do klubów sportowych, klubów fitness i siłowni oraz ośrodków oferujących masaże treningowe, powysiłkowe i podtrzymujące oraz masaże odchudzające. Trzecia kategoria miejsc, w których możesz szukać pracy jako technik masażysta to ośrodki rehabilitacji, sanatoria a nawet hospicja.

A co, jeśli nie interesuje cię praca na etacie? Możesz ją z powodzeniem wykonywać indywidualnie, zakładając własną działalność gospodarczą. Dziś wiele osób decyduje się na prowadzenie praktyki prywatnej we własnym gabinecie masażu, mieszkaniu lub jako masażysta mobilny wykonujący pracę w domach swoich klientów. Samodzielność daje w tym wypadku wręcz nieograniczone możliwości personifikowania oferty, jej uatrakcyjniania i dopasowywania do specyfiki pracy, a także osobowości stałych klientów. Unikalność oferty, oryginalność i gwarancja wyjątkowych doświadczeń to ważny element kreowania przewagi konkurencyjnej.

 

Czy zawód masażysty jest dla ciebie?

To ważne pytanie, które powinien sobie zadać każdy kandydat przed rozpoczęciem nauki. Praca w charakterze masażysty to bowiem 100% pracy z ludźmi, z którymi wchodzi się codziennie w fizyczny kontakt. Wymaga wiele empatii i wyrozumiałości oraz zrozumienia dla odruchów i reakcji fizjologicznych w odpowiedzi na wrażenia dotykowe. To również praca fizyczna, stojąca, wymagająca siły oraz dobrej kondycji, a jednocześnie wyczucia i delikatności w określonych sytuacjach. Zawód – masażysta nie daje się też często zamknąć w ramach standardowych godzin pracy od 8.00 do 16.00, ponieważ gro klientów ma czas na zabiegi dopiero po ukończeniu swoich codziennych obowiązków.

Myślisz poważnie o pracy w zawodzie masażysty? Chcesz wiedzieć więcej na temat programu nauczania? Sprawdź program kierunku w Collegium Medycznym Medica.