Technik usług kosmetycznych

Specjalista od urody, specjalista od wizerunku i makijażu

Gdy myślimy o zawodzie kosmetyczki, często wydaje się nam, że to łatwa, niewymagająca praca… w rzeczywistości jednak kosmetyczka to człowiek instytucja – bo tak trzeba określić kompleksowe podejście do naszego ciała. Czy warto zatem stawiać pierwsze kroki w tym zawodzie? O tym w dalszej części artykułu :)

Gdyby tak chcieć zliczyć wszystkie zabiegi, jakie w trakcie swojej drogi zawodowej może i zechce opanować kosmetyczka… gdyby chcieć i potrafić, a przede wszystkim mieć czas na to, żeby móc wykonywać je wszystkie w domu… prawdopodobnie zabrakłoby nam dnia i nocy, a przede wszystkim rąk i narzędzi do pracy… A to dlatego, że pod nazwą zwyczajową „kosmetyczka” kryje się obecnie określone wykształcenie poparte doświadczeniem i uzupełniane regularnie wiedzą. Ale zacznijmy od początku.
 

Kim jest kosmetyczka i jak nią zostać?

Jak już wspomnieliśmy, obecnie kosmetyczką nie zostaje się ot! tak po prostu. Nie wystarczy jedynie chęć ani nawet praktykowanie robienia zabiegów na własną rękę, by zyskać uprawienia do prowadzenia swojej działalności. Praca w zawodzie wymaga uzyskania wykształcenia kierunkowego oraz zdobycia uprawnień zgodnie z państwową klasyfikacją zawodów (a.61. wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych twarzy; a.62. wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp; AU.61 wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzy; AU.62 wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp). Te z kolei można uzyskać już w ciągu 2-letniej nauki w studium kosmetycznym, otrzymując tytuł technika usług kosmetycznych. Oczywiście alternatywą dla tej ścieżki edukacyjnej są publiczne i prywatne studia. Jednak na przykład żeby ukończyć kosmetologię w Szczecinie, potrzeba nie dwóch a pięciu lat nauki w przypadku studiów magisterskich.

 

A jakie usługi może oferować kosmetyczka?

Możliwości pracy w branży beauty jest z pewnością całe mnóstwo, a to, jakie usługi – jako przyszła kosmetyczka – będziecie mogły oferować swoim klientom, zależy głownie od tego, w których dziedzinach poczujecie się najpewniej. Nauka w szkole kosmetycznej w Szczecinie lub szkole kosmetycznej w stargardzie pozwoli Wam poznać zagadnienia związane z:

  • kosmetyką pielęgnacyjną (między innymi: diagnozowaniem skóry twarzy, szyi i dekoltu, dobieraniem odpowiednich kosmetyków do ich pielęgnacji, pielęgnowaniem skóry stóp i dłoni, zabiegami pielęgnacyjnymi ciała z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury kosmetycznej: modelujące antycellulitowe, zmniejszające widoczność rozstępów itp.);
  • kosmetyką upiększającą (na przykład wykonywaniem makijażu permanentnego, stylizacją brwi oraz rzęs, pielęgnacją włosów, usuwaniem zbędnego owłosienia);
  • podstawami zabiegów fizykalnych (czyli masażami twarzy oraz innych części ciała z użyciem różnorodnych narzędzi np. gorących kamieni; zabiegami z zakresu światłolecznictwa, hydroterapii czy fizykoterapii);
  • doradztwem w zakresie profilaktyki oraz pielęgnacji skóry twarzy, szyi i dekoltu, dłoni, stóp i ciała oraz upiększania w warunkach domowych.
  • stylizacją oraz wizażem (tu między innymi: rozpoznawanie typów urody i dobieranie do nich odpowiednich barw oraz kształtów, wykonywanie różnych rodzajów makijażu: dziennego, wieczorowego, ślubnego itp.; wykonywanie manicure oraz pedicure ozdobnego oraz klasycznego; stylizacja rzęs i brwi; udzielanie wskazówek na temat dopasowania formy fryzury i kolorystyki włosów, doboru odpowiedniego stylu ubioru wraz z paletą barw, biżuterii i dodatków);
  • współpracą z dermatologiem (która polega na wspomaganiu terapii przynoszącej efekty w zakresie leczenia chorób skóry).

Podczas zajęć dowiecie się również, jak założyć oraz poprowadzić swoją działalność gospodarczo-usługową, a także poznacie podstawy przedsiębiorczości, które pozwolą Wam również na samodzielną pracę.

 

Szkoła kosmetyczna w Szczecinie? Wybierz odpowiedni kierunek w Medice!

A jeśli ciekawi Was, jakie szkolenia dodatkowe zapewnią Wam lepszy start w szczecińskiej lub stargardzkiej branży beauty, zajrzyjcie na stronę szkoleń kosmetycznych dodatkowych i uzupełniających.