10/12/2015

Kariera w zawodach medycznych bez studiów wyższych

Rynek usług medycznych potrzebuje ludzi. Studia nie są wymagane. Wysokie kwalifikacje i prawo do samodzielnego wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej, opiekunki dziecięcej , terapeuty zajęciowego, technika dentystycznego czy technika masażysty zdobyć można już w 2 lata, a  uprawnienia do pracy opiekuna medycznego i technika sterylizacji medycznej to tylko jeden rok.

Pracownicy wykonujący zawody medyczne znajdą solidne zatrudnienie. W najbliższych latach branża medyczna będzie przeżywać swój rozkwit. Jakie zawody poszukiwane są w kraju i za granicą? W pierwszej kolejności: technik masażysta, terapeuta zajęciowy, opiekun medyczny i opiekunka dziecięca. Są to zawody na poziomie szkoły policealnej. Osoby reprezentujące wymienione specjalizacje mogą spodziewać się wzrostu zarobków i atrakcyjnych pakietów socjalnych.

Terapeuta zajęciowy to po części psycho – i fizjoterapeuta, którego zadaniem jest przygotowanie pacjenta do pokonywania trudności w życiu codziennym. Grupa osób wymagających pomocy specjalistycznej jest bardzo duża: dzieci, młodzież, dorośli i przewlekle chorzy, z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i w różnego rodzaju placówkach. Praca: Terapeuci zajęciowi poszukiwani są w  Zakładach Opieki Zdrowotnej, na oddziałach szpitalnych, w szkołach specjalnych, DSP-ach, warsztatach terapii zajęciowej. Dużo osób otwiera prywatne gabinety. Nauka trwa dwa lata.
Opiekunka dziecięca to idealny zawód dla osób, które charakteryzuje zamiłowanie do pracy z dziećmi. Dyplomowane opiekunki, po dwuletniej szkole zarabiają więcej i są bez problemu zatrudniane w  przedszkolach, żłobkach, szpitalach, ale również w domach prywatnych. Do Szkoły Policealnej Medica zgłaszają się dziewczyny tuż po liceum oraz pięćdziesięciolatki, od lat pracujące w żłobkach.

Opiekun medyczny. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że w Polsce w tym zawodzie zatrudnienie od ręki znajdzie ponad 50 tyś osób. Na naszych rodaków z dyplomem opiekuna czekają też pracodawcy w Niemczech i Austrii gdzie brakuje ponad 90 tyś. pracowników. Zachętą jest pensja. Wykwalifikowany opiekun medyczny po ukończonej szkole zarabia w Polsce około 1,8 tyś. zł, a  u naszych niemieckich sąsiadów wynagrodzenie sięga 2 tyś. euro miesięcznie. To zawód gdzie chętnie zatrudniane są osoby starsze pięćdziesięcio-, a nawet sześćdziesięcioletnie. Nauka trwa tylko rok. Obecnie Collegium Medyczne Medica przyjmuje wszystkich chętnych bez względu na wiek i wykształcenie. Dodatkowo C.M. Medica  uzupełniła zajęcia o kurs sanitariusza medycznego.