27/08/2018

Kurs Podolog

Zawód pogranicza

Ta stosunkowo nowa w Polsce, choć dobrze znana i doceniana w Europie profesja dopiero kilka lat temu doczekała się wpisania na oficjalną listę zawodów. Czym właściwie zajmuje się podolog i jakiego rodzaju usługi może oferować swoim klientom? Więcej o tym w dalszej części artykułu…

Zawód podologa w oficjalnej klasyfikacji zawodów charakteryzowany jest jako praktyka niekonwencjonalnych i komplementarnych metod terapii, co sprawia, że wypełnia on lukę pomiędzy zawodami technika usług kosmetycznych i technika ortopedy w zakresie specjalistycznej pielęgnacji stóp.

Podolog to przede wszystkim doradca, który wykorzystuje wiedzę z wielu dziedzin medycznych, by pomóc swoim klientom lepiej radzić sobie z problemami wynikającymi z niewłaściwej pielęgnacji stóp. Jeśli zatem interesujesz się biologią, szczególnie tymi jej działami, które dotyczą ciała człowieka, chcesz zdobyć gruntowną wiedzę z zakresu anatomii i dermatologii, ortopedii i flebologii, diabetologii a nawet chirurgii, masz w sobie odpowiednią dozę delikatności oraz precyzji – ten kierunek jest dla ciebie!

W trakcie rocznego kursu w szkole policealnej Collegium Medycznego Medica zdobędziesz wiedzę i umiejętności, które pozwolą w przyszłości diagnozować oraz w miarę możliwości rozwiązywać problemy powodujące ból i dyskomfort, a nawet te, które utrudniają lub uniemożliwiają poruszanie się. Twoje profesjonalne porady pozwolą innym lepiej i bardziej świadomie zadbać o stopy, by nie dopuścić do chorób z nimi związanych. Dzięki twojej czujności chorzy trafią do odpowiedniego lekarza, który udzieli im fachowej pomocy i zapobiegnie deformacji lub wręcz amputacji przy poważniejszych dysfunkcjach.

 

Jakie problemy rozwiązuje profesjonalny podolog?

 

Zmiany w obrębie skóry

Wykonując zadania podologa, będziesz mógł proponować swoim klientom zabiegi pozwalające skutecznie eliminować kurzajki, zlecać badania w celu zastosowania odpowiedniej terapii leczenia grzybicy skóry, a także pomagać w likwidowaniu przykrych dolegliwości związanych z nadpotliwością, przesuszeniem czy pękaniem skóry pięt.

 

Zmiany w obrębie paznokci

Wrastanie paznokcia to bolesna przypadłość, która spędza sen z powiek osobom nieprawidłowo obcinającym paznokcie i nie tylko. W takich sytuacjach jako podolog będziesz w stanie stworzyć oraz założyć klamrę korygującą, przywracającą prawidłowe funkcje tkanek. Przeprowadzisz niezbędne szkolenie dotyczące prawidłowego obcinania paznokci lub wykonasz profesjonalny pedicure osobom, które nie są w stanie zrobić tego samemu.

Uszkodzenie paznokcia – zmiana kształtu, struktury, a nawet utrata części lub całości paznokcia w wyniku urazu lub zmian chorobowych, np. grzybicy – w tych wypadkach podolog również może zaoferować profesjonalną pomoc. Założenie opatrunku, zabezpieczenie wrażliwej części palca, a nawet przeprowadzenie rekonstrukcji paznokcia to tylko kilka propozycji, które z pewnością poprawią nie tylko komfort fizyczny lecz również psychiczny klienta.

 

Zmiany zwyrodnieniowe i powikłania

zdobyte w toku nauki umiejętności pozwolą ci ponadto radzić sobie z poważniejszymi i niejednokrotnie uciążliwymi dla pacjenta problemami jak odciski, modzele czy nagniotki, a także udzielać pomocy osobom cierpiącym na zespół stopy cukrzycowej. Wszelkie zabiegi wykonywane w wypadku ostatniego schorzenia wymagają bowiem od podologa szczególnej wiedzy i ostrożności, by nie pogorszyć stanu chorego.

Co ciekawe, oficjalna klasyfikacja zawodów dopuszcza możliwość poszerzania oferty zabiegów o wiele innych atrakcyjnych form terapii, np. masaże, refleksologię czy profesjonalny pedicure kosmetyczny, to stwarza niemal nieograniczone możliwości kreatywnego podejścia do pracy i dostosowywania usług do rosnących i zmieniających się potrzeb klientów.

Zainteresowany? Zainteresowana? Sprawdź program kursu podologicznego w Collegium Medycznym Medica!