Technik hodowca koni

Najpiękniejszy zawód świata!

Konie to wyjątkowe zwierzęta, a praca z nimi – choć wymagająca – daje ogrom satysfakcji. Jeśli więc jesteś miłośnikiem albo miłośniczką koni i chcesz się dowiedzieć, jak z pasji uczynić sposób na życie… sprawdź, co da Ci nasz kwalifikacyjny kurs zawodowy technik hodowca koni.

Być może wychowałeś się nieopodal stadniny i rodzice już jako małego szkraba zapisali Cię na pierwszą jazdę konną… a może odkryłeś tę pasję później, czerpiąc wiedzę z czyichś opowieści… nieważne, jak pokochałeś konie, czy dobrze jeździsz, ani czy w ogóle masz z nimi jakieś doświadczenia. Dziś chcemy opowiedzieć Ci o jedynym w swoim rodzaju zawodzie, który łączy w sobie pasję, miłość do zwierząt i niezmierzone pokłady cierpliwości.

 

Planowanie, organizacja i prowadzenie hodowli koni

do tego w ogromnym skrócie sprowadza się zawód technika hodowcy koni. Codzienne obowiązki związane są bowiem z zapewnieniem zwierzętom odpowiedniej ilości i jakości paszy (karmieniem i pojeniem o określonych porach) oraz dobrych warunków stajennych (czystości, sprawności używanych sprzętów i narzędzi), a także wykonywaniem pielęgnacji. Hodowcy odpowiedzialni są ponadto za wychowanie swoich podopiecznych – a mianowicie nadzorowanie rozwoju i zachowania, ujeżdżanie i trenowanie, czyli po prostu przygotowywanie koni do pracy, która może przyjmować najróżniejsze formy, ale o tym opowiemy nieco później.

Dość wspomnieć, że hodowcy koni z krwi i kości żadnej pracy się nie boją, a zatem wykonują również podstawowe zabiegi agrotechniczne i pielęgnują użytki zielone na terenie, który im podlega; przygotowują i prezentują konie do sprzedaży, przygotowują klacze hodowlane do porodów i przyjmują źrebięta na świat, a także współorganizują imprezy hipiczne i przeglądy hodowlane.

 

Hodowca koni

Wymagania i predyspozycje

Jak twierdzą sami hodowcy, ich zawód należy do wymagających, między innymi ze względu na konieczność bycia w dobrej formie fizycznej oraz wytrzymałość na długotrwały wysiłek. Osoby zajmujące się na co dzień końmi powinny również odznaczać się bardzo dobrą koordynacją wzrokowo-ruchową, refleksem i zdolnością do zachowania równowagi. Tyle na temat fizyczności, ale najważniejsze są tu oczywiście predyspozycje psychiczne z miłością do zwierząt, empatią i cierpliwością na pierwszym miejscu.

Zamiłowanie do pracy ze zwierzętami, opanowanie i szybkość podejmowania decyzji, a także łatwość nawiązywania kontaktów – zarówno ze zwierzętami, jak i innymi ludźmi – to również umiejętności, które pozwolą Ci odnieść sukces w tym zawodzie. Do tego umiejętność podtrzymywania dobrych relacji ze współpracownikami, kontrahentami, a niejednokrotnie podstawy obsługi klienta – jeśli jako technik hodowca znajdziesz zatrudnienie w branży usługowej.

 

Jak zostać hodowcą koni? To proste!

Wybierz Kwalifikacyjny kurs zawodowy w Collegium Medycznym Medica

 

Technik hodowca koni

Zawód coraz bardziej pożądany

Dokładnie tak! Absolwenci naszych kursów zawodowych znajdują zatrudnienie nie tylko, jak to było do tej pory, w związkach hodowców koni czy instytucjach zajmujących się ich utrzymaniem i użytkowaniem (np. torach wyścigowych, związkach jeździeckich). Kurs zawodowy daje bowiem przepustkę także do innych podmiotów bezpośrednio lub pośrednio związanych z obsługą zwierząt, m.in. wytwórnie pasz, sprzętu i powozów, a także usługi dla koni i jeźdźców.

W ostatnich latach wraz z rozwojem na szeroką skalę usług agroturystycznych, szczególnym zainteresowaniem cieszą się ponadto managerowie stajni, instruktorzy jazdy konnej, luzacy a także hipoterapeuci. Nowopowstające gospodarstwa w poszukiwaniu dodatkowych atrakcji dla swoich klientów, coraz częściej decydują się na zapewnianie atrakcji związanych z jazdą po szlakach konnych, hippiką i woltyżerką, terapią z wykorzystaniem zwierząt. Jako technik hodowca koni sam możesz poprowadzić tego rodzaju gospodarstwo, łącząc pracę z pasją i dając innym mnóstwo radości.

Jesteś zainteresowany wyborem tego zawodu? Skontaktuj się z nami:

Kontakt Medica Oddział Szczecin: kliknij!

Kontakt Medica Oddział Stargard: kliknij!

 

Bezpłatna infolinia 800 800 188

Zapisz się online! Wybierz kwalifikacyjny kurs zawodowy technika hodowcy koni – wejdź!