11/12/2018

Technik sterylizacji medycznej

Zawód dla odpowiedzialnych

Co roku miliony ludzi poddają się różnorodnym zabiegom profilaktycznym i operacyjnym. Każdego dnia w karetkach i szpitalach ratuje się ludzkie życie, co nie byłoby oczywiście możliwe, a przynajmniej tak bardzo skuteczne, gdyby nie odpowiedni ludzie i… odpowiednio przygotowane narzędzia.

Skąd to wiemy? Z autopsji…

w dosłownym tego słowa znaczeniu…

Otóż wyobraźcie sobie, że jeszcze w połowie XIX wieku trudniej było umrzeć przy porodzie na ulicy niż w wiedeńskim szpitalu uniwersyteckim! Nie znano wtedy zasad aseptyki, dezynfekcji i sterylizacji, nie słyszano o mikroorganizmach i drobnoustrojach przenoszonych przez powietrze, wodę czy dotyk, a etiologii, czyli przyczyn zachorowań, upatrywano w teoriach wziętych ze starożytności. Nic więc dziwnego, że nie dostrzegano też żadnej zależności pomiędzy odbieraniem porodu zaraz po przeprowadzeniu sekcji zwłok. Ba! Ignaz Semmelweis – lekarz, który zwrócił uwagę na problem i zalecił swoim podwładnym dezynfekcję rąk, zmniejszając w ten sposób niemal do zera liczbę zgonów, został w tamtych czasach odsądzony od czci i wiary. Gremia lekarskie stwierdziły, że proponowane przez niego zabiegi uwłaczają ich godności i są: „tak trudne do przeprowadzenia, że przewyższa to wynikające z nich korzyści”.

 

Zaciekawieni? Zajrzyjcie TU po więcej na ten temat.

 

Być jak Semmelweis…

Czyli o sterylizacji medycznej

Niestety Ignaz Semmelweis za życia nie doczekał się fanfar z tytułu swych obserwacji, a zmarł nomen omen w wyniku zakażenia bakteryjnego organizmu, czyli sepsy. Nie dowiedział się też o tym, jak potoczyły się losy nowoczesnej medycyny dzięki odkryciom Roberta Kocha, Louisa Pasteura i Josepha Listera. Niestety… bo to dzięki nim mamy przyjemność dziś Wam przedstawiać jeden z ważniejszych zawodów medycznych – zawód technika sterylizacji medycznej. Do jego zadań należy bowiem zapewnianie odpowiedniej czystości mikrobiologicznej sprzętu używanego do diagnozowania i leczenia pacjentów, czyli sprawianie, że staje się on w pełni bezpieczny w użyciu.

 

Jakie zadania zawodowe ma

Technik sterylizacji medycznej?

Głównym zadaniem technika jest oczywiście samodzielna obsługa procesu określanego nazwą dekontaminacja, co oznacza m.in.:

  • przygotowywanie roztworów preparatów myjących i dezynfekcyjnych,
  • mycie i dezynfekcję manualną oraz maszynową narzędzi,
  • obsługę maszyn i kontrolę procesu mycia oraz dezynfekcji,
  • demontaż narzędzi przed myciem i dezynfekcją, montaż narzędzi przed sterylizacją,
  • kontrolę sprzętu pod względem jakościowym i ilościowym,
  • pakietowanie narzędzi, bielizny operacyjnej i materiału opatrunkowego,
  • sterylizację narzędzi, bielizny operacyjnej i materiału opatrunkowego różnymi metodami,
  • prowadzenie dokumentacji wszystkich wykonanych czynności.

Swoje obowiązki technicy sterylizacji medycznej wykonują w centralnych i lokalnych sterylizatorniach oraz punktach sterylizacji. Bywają także niezbędni w gabinetach stomatologicznych, kosmetycznych czy zakładach opieki zdrowotnej, a specjalistyczna wiedza nabyta w toku rocznej nauki w medycznej szkole policealnej umożliwia im pracę zarówno w kraju, jak i na terenie całej Unii Europejskiej.

 

Nieźle, prawda? Dziś nikt już nie kwestionuje ważności odkażania narzędzi i sprzętów medycznych, a wykonywanie tak ważnych czynności powierza się wykwalifikowanym specjalistom. A jeśli Wy widzicie się w tym zawodzie, sprawdźcie, czego nauczymy Was w Collegium Medycznym Medica na kierunku technik sterylizacji medycznej!