Opiekun medyczny

Człowiek nie do zastąpienia?

Jest trudny i wymagający, ale jak twierdzą zgodnie nasi absolwenci, daje ogromne poczucie spełniania oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. To zawód dla tych, którzy czują, że chcą być potrzebni… i będą! Bo opiekun medyczny to jedna z profesji, której jeszcze długo nie grozi zastąpienie przez maszyny.

To prawda, zawody wymagające kontaktu z drugim człowiekiem, tolerancji i cierpliwości, empatii i wrażliwości na chorobę, starość, cierpienie – nie zostaną w bliższej ani nawet dalszej przyszłości zastąpione przez roboty. Wręcz przeciwnie, zapotrzebowanie na wykwalifikowany i doświadczony personel w tym zawodzie medycznym z roku na rok systematycznie rośnie nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie! Wystarczy wspomnieć, że opiekun medyczny sam w sobie jest zawodem stosunkowo młodym. Wprowadzony został do klasyfikacji zawodów w 2008 roku dla uzupełnienia zapotrzebowania na rodzaj usług medycznych, które związane są ze starzeniem się społeczeństwa i dążeniem do poprawy jakości życia osób starszych, niepełnosprawnych i niesamodzielnych w wyniku działania choroby lub wypadku.

 

Jak zostać opiekunem medycznym?

Zawodu nie mogą oczywiście wykonywać osoby bez specjalnego przeszkolenia i przygotowania. Umiejętności prawidłowej opieki i wiedzę na temat specyficznych potrzeb osób niesamodzielnych zdobywa się podczas nauki w medycznej szkole szkole policealnej Medica. Potem pozostaje tylko zdanie wewnętrznego egzaminu i voilà! Uzyskanie dyplomu opiekuna medycznego uprawnia do podjęcia pracy w zawodzie nie tylko w Polsce, lecz również na terenie całej Unii Europejskiej.

 

Dowiedz się więcej!

Kurs opiekun medyczny w Medice! lub szkoła policealna w zawodzie opiekun medyczny:

 

Warto o tym pamiętać i równolegle zadbać o znajomość języka obcego, ponieważ zagraniczny rynek pracy oferuje dużo wyższe stawki niż krajowy. Przykładowo rynek niemiecki oferuje wynagrodzenia – od 1000 euro miesięcznie wzwyż, a brytyjski 200 do 600 funtów tygodniowo.

 

Jak być opiekunem medycznym?

Zasadniczo obowiązki opiekuna można wykonywać w placówkach: szpitalach, zakładach opieki, ośrodkach i domach pomocy społecznej lub niepublicznych ośrodkach opieki zdrowotnej. W nich jako wsparcie personelu medycznego jest się odpowiedzialnym za czynności opiekuńcze: pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb osób chorych i niesamodzielnych czy asystowanie w zabiegach pielęgnacyjnych oraz medycznych.

 

Na tym jednak nie kończą się możliwości zatrudnienia dla opiekuna medycznego. Równie często – szczególnie za granicą – wykwalifikowani specjaliści znajdują zatrudnienie w prywatnych domach osób starszych lub niepełnosprawnych, które nie wymagają stałej hospitalizacji. Co należy do ich obowiązków? To oczywiście zależy od indywidualnej umowy z osobą niesamodzielną albo z jej rodziną, niemniej jednak głównie jest to codzienna toaleta i higiena osobista (w wypadku obłożnie chorych), kontrola stanu zdrowia i czynności życiowych:

 

Zakres czynności opiekuńczych: toaleta jamy ustnej, mycie głowy w łóżku, słanie łóżka, zmiana bielizny osobistej i pościeli, toaleta całego ciała w łóżku, w wannie albo pod natryskiem, higiena intymna, zmiana ułożenia pacjenta, zapobieganie odleżynom, obsługa udogodnień dla osób leżących, przygotowanie i zakładanie okładów, karmienie pacjenta przez zgłębnik lub gastrostomię, wymiana worka stomijnego, zakładanie i zmiana cewnika, worka na mocz i stolec, stawianie baniek próżniowych, wykonywanie ćwiczeń biernych, pomoc w korzystaniu ze sprzętu rehabilitacyjnego, pomoc pielęgniarce.

 

Zakres czynności diagnostycznych: pomiar ciśnienia i tętna krwi, pomiar temperatury, oddechów, wzrostu i masy ciała.

 

Do zadań opiekuna medycznego może należeć także więcej! Na przykład przygotowywanie i podawanie posiłków, sprzątanie mieszkania, wizyty z podopiecznym u lekarza, a nawet codzienne zakupy, czyli wszystko to, czego osoba chora i niejednokrotnie samotna nie byłaby w stanie sama wokół siebie zrobić. Opiekun jest tym, który zapewnia kontakt ze światem zewnętrznym, dba o poprawę warunków życia i godność drugiego człowieka, co zbliża profesję – jak każdy zawód medyczny – do powołania.

 

Jeżeli sądzicie, że to zawód dla Was, zapraszamy do rekrutacji na kierunek opiekun medyczny w Collegium Medycznym Medica!