Technik farmaceutyczny

Powraca do programu kształcenia

Pamiętacie rok 2017 i wielką dyskusję na temat likwidacji nauczania zawodu? To już przeszłość! Kształcenie w tym kierunku powraca ze zdwojoną siłą, a pierwszy nabór do szkół policealnych planowany jest już w tym roku. Nie wiemy jak Wy, ale my jesteśmy gotowi na przyjęcie młodych, zdolnych, przyszłych techników farmacji.

Na wznowienie kształcenia w zawodzie musieliśmy nieco poczekać, ale zgodnie z naszymi przewidywaniami Ministerstwo Zdrowia podjęło skuteczne działania, które doprowadziły do szczęśliwego końca. Szczęśliwego – bo przecież zawód, o którym mowa, jest absolutnie niezastąpiony w każdej niemal aptece. A zatem, żeby formalnościom stało się zadość, przytoczmy odpowiednie przepisy: „zgodnie z rozporządzeniem MEN w sprawie kształcenia w zawodach z dnia 15.02.2019, które wchodzi w życie z dniem 1.09.2019, wznowiono nabór do szkół policealnych kształcących w zawodzie technik farmaceutyczny”. Ale to nie wszystko. Nauka odbywać się bowiem będzie na zupełnie nowych zasadach, które w założeniu mają jeszcze lepiej dostosować kompetencje przyszłych techników do pracy w nowoczesnych aptekach. Nacisk postawiony zostanie na najlepszą jakość kształcenia i dopasowanie go do obecnych wymogów systemu ochrony zdrowia oraz przepisów regulujących obszar szkolnictwa branżowego.

 

Co to oznacza w praktyce?

Na początek to, że kształcenie realizowane będzie w okresie 2,5-letnim, co oznacza pół roku więcej przygotowań i specjalistycznej wiedzy, aniżeli było to w latach poprzednich. Poza tym nauczanie ma obejmować aż 210 godzin praktycznych. To z kolei gwarantuje o 50 godzin więcej doświadczenia w sprawdzonych aptekach pod kierunkiem najlepszych fachowców, niż dotychczas. A jak z umiejętnościami? Co kryje się pod hasłem: „Sporządzanie i wytwarzanie produktów leczniczych oraz prowadzenie obrotu środkami farmaceutycznymi i materiałami medycznymi”? Otóż jeśli chcecie posługiwać się tytułem technik farmaceuta i ukończyć z oceną pozytywną Policealną Szkołę Medyczną Collegium Medica, a także zacząć pracę w dobrej, renomowanej aptece, będziecie musieli między innymi:

  • zdobyć umiejętności określania właściwości i rozróżniania grup leków,
  • zaznajomić się z podstawowymi pojęciami z zakresu farmacji i medycyny,
  • poznać sposoby przechowywania i zażywania leków,
  • a także nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • i wiele więcej.

Ale o tym, co konkretnie oferuje nowa podstawa programowa i dlaczego warto podjąć naukę w naszej szkole, dowiecie się już niebawem na stronie naszego kierunku. A jeśli zastanawiacie się nad tym, czy ten zawód do Was pasuje i czy jest na tyle interesujący, by się do nas zgłosić, sprawdźcie, jakie cechy powinien posiadać technik idealny w naszym poprzednim artykule o specyfice zawodu technika farmacji.

 

My tymczasem wracamy do intensywnej pracy nad tworzeniem dla Was interesujących i ciekawych zajęć, bo nie możemy się już doczekać początku nowego roku szkolnego. Do zobaczenia w nowym semestrze i prawie w nowym zawodzie!