Technik analityk

Zawód dla tych, którzy czują chemię!

Jest wymagający i wymaga dużego poczucia odpowiedzialności… Zdecydowanie nie należy do zawodów, które odpowiadają każdemu… ale najlepsi technicy analitycy są rozchwytywani na rynku pracy niemal w każdej branży! Sprawdź, czy to coś dla Ciebie.

W dużym uproszczeniu wszystko, co nas otacza, jest zrobione z różnego rodzaju substancji chemicznych – związków i mieszanin tych związków, które wchodząc ze sobą w skomplikowane reakcje wytwarzają inne substancje o zupełnie nowych właściwościach. Ich badanie i testowanie ma szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i ochronie środowiska, a nawet w kryminalistyce… To sprawia, że osoby wybierające zawód techników analityków mają niemal nieograniczone możliwości znalezienia pracy w branży, która ich interesuje, np. w branży spożywczej, przy produkcji kosmetyków i farmaceutyków, w przemyśle chemicznym i tekstylnym, w firmach oraz instytucjach zajmujących się kontrolą i ochroną środowiska, a nawet w policji.

 

Praca w laboratorium

Na czym to polega?

Jeśli Twoje zainteresowania idą w kierunku biologiczno-chemicznym, masz w sobie naturalną ciekawość świata, która sprawia, że uwielbiasz eksperymentować… być może oczami wyobraźni widzisz się w przyszłości w roli członka zespołu badawczego – pracownika laboratorium zwanego również technikiem laborantem lub technikiem laboratoryjnym. Osoba zatrudniona na tym stanowisku jest odpowiedzialna za: pobieranie i zabezpieczanie próbek do analizy; przygotowywanie odczynników chemicznych; właściwe dobieranie metod analizy do analizowanych substancji; przygotowywanie sprzętu i obsługiwanie aparatury; a także sporządzanie ewidencji i dokumentacji prowadzonych badań. Zależnie od branży, w jakiej będziesz stawiać swoje pierwsze kroki, czeka Cię więc analiza surowców, półfabrykatów lub gotowych produktów na potrzeby wytwarzania lub dopuszczania do użytku wytworów przemysłowych, kosmetycznych, żywnościowych, a nawet jubilerskich.

 

Kim jest analityk chemiczny

i jakie są jego mocne strony

To niezwykle odpowiedzialne zadanie wymaga nie tylko odpowiednich kwalifikacji, lecz również naturalnych predyspozycji, dzięki którym sprawdzisz się np. jako laborant (technolog produkcji lub analityk chemiczny). Jeśli zatem poza sprecyzowanymi zainteresowaniami posiadasz wrodzoną spostrzegawczość i podzielność uwagi, na co dzień wykazujesz się zdolnością logicznego myślenia (umiejętnością analizy i syntezy informacji), jesteś osobą rzetelną i systematyczną, a przede wszystkim odpowiedzialną, która trzyma się wyznaczonych przepisów i zasad – to masz niezłe podstawy do wykonywania zawodu technika analityka! Do tego dodaj również świetną koordynację wzrokowo-ruchową, bardzo dobrą sprawność manualną, ostry wzrok, dotyk, węch i ponadprzeciętną zdolność koncentracji, które pozwolą Ci osiągnąć sukces.

Pamiętaj jednak! Praca technika analityka to praca wymagająca kontaktu z różnymi środkami chemicznymi, które nie zawsze są bezpieczne dla Twojego zdrowia – mogą być toksyczne albo wybuchowe. Stąd konieczność stosowania wskazanych środków ostrożności (rękawic i okularów, ochronnych, specjalnych uniformów, bezbłędnej znajomości przepisów BHP). Dodatkowo, planując karierę w zawodzie, musisz mieć pewność, że sobie poradzisz! A pracę mogą uniemożliwić Ci między innymi dysfunkcje kończyn górnych, wady wzroku czy słuchu, schorzenia skóry a także alergie na różne substancje.

 

Jak zostać technikiem analitycznym? To proste!

Sprawdź Kwalifikacyjny kurs zawodowy w Collegium Medica

 

Zostań superbohaterem

i pracuj jako technik analityk!

Jeśli wciąż zastanawiasz się, dlaczego laboranci są tak ważnymi pracownikami zespołów badawczo-rozwojowych w ośrodkach naukowo-badawczych, przemysłowych, rolniczych i tych pracujących na rzecz środowiska naturalnego… pomyśl, że to między innymi dzięki nim następuje postęp niemal w każdej dziedzinie naszego życia. To oni działają w przemyśle spożywczym, poprawiając jakość i przedłużając przydatność do spożycia naszego jedzenia. Biorą udział w odkrywaniu oraz wprowadzaniu na rynek nowych, lepszych i smaczniejszych, a niejednokrotnie również zdrowszych produktów. W przemyśle rolniczym, badają właściwości nawozów i środków ochrony roślin. Dbając o to, by zoptymalizować procesy produkcji, ponoszą jednocześnie odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo. Są zaangażowani w ochronę środowiska, ponieważ dokonują analizy wód, gleb, atmosfery i prowadzą monitoring zanieczyszczeń.

Analitycy laboratoryjni zatrudnieni w biurach rozwojowo-badawczych koncernów kosmetycznych i farmaceutycznych są odpowiedzialni za skład (właściwości i bezpieczeństwo) używanych przez nas na co dzień kremów i środków pielęgnacji, leków oraz suplementów diety. Przemysł chemiczny (petrochemiczny, tworzyw sztucznych, środków czystości, gumowy, farb i lakierów) z kolei potrzebuje ich, by dostarczać produktów niezbędnych właściwie w każdej sferze życia – od motoryzacji i transportu, przez meble i sprzęty agd, po domy, w jakich mieszkamy i odzież, którą nosimy… Technicy analitycy niezastąpieni są ponadto w placówkach sanitarno-epidemiologicznych i stacjach krwiodawstwa, gdzie dbają o nasze zdrowie i życie, a także w zakładach patomorfologii czy laboratoriach kryminalistycznych, w których wspierają odpowiednie służby w wykrywaniu sprawców przestępstw.

 

Jesteś zainteresowany wyborem tego zawodu? Zapraszamy do zapisu zapisu online:

www.medica.edu.pl/rekrutacja

+ Bezpłatna infolinia 800 800 188