Kwalifikacje rolnicze

Niezbędne przy zakupie ziemi rolnej

Zainteresowanie działkami rolnymi w Polsce rośnie z roku na rok. Dość wspomnieć, że w pierwszym kwartale 2021 roku było o niemal 40% większe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. I choć zainteresowanych kupnem ziemi i prowadzeniem gospodarstwa nie brakuje, potencjalni nabywcy nie zawsze wiedzą, jak zrobić to zgodnie z prawem.

A prawo w zakresie zagospodarowania działek rolnych i obrotu nieruchomościami rolnymi w Polsce ograniczają zapisy Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, które określają warunki, jakie należy spełnić, nabywając nieruchomość o określonej powierzchni.

 

Kupujesz lub dziedziczysz ziemię?

Sprawdź, czy potrzebujesz kwalifikacji

Nie dziwi fakt, że tereny rolnicze są chronione prawnie na przykład przed ich odrolnianiem na szeroką skalę. Dlatego też nieruchomość rolną o powierzchni do 0,3 ha może nabyć każda osoba, bez żadnych ograniczeń. Ale już nabycie działki rolnej o powierzchni powyżej 1 ha wymaga tego, by nabywający wykazał się statusem rolnika indywidualnego i doświadczeniem w prowadzeniu gospodarstwa. Niezależnie więc od tego w jaki sposób ziemię nabywamy (poprzez kupno, dzierżawę, spadek czy darowiznę), musimy spełnić warunki podstawowe, jakimi są:

  • dyplom lub świadectwo uzyskania kwalifikacji do pracy w zawodzie
  • prowadzenie działalności rolniczej

Planując nabycie nieruchomości rolnej, która podlegać będzie wspomnianym przepisom, należy mieć na uwadze, iż niezastosowanie się do przepisów ustawy wykryte podczas kontroli Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa może rodzić konsekwencje prawne w postaci odebrania właścicielowi jego własności i przekazania go na rzecz Skarbu Państwa.

 

Kwalifikacje rolnicze

Jak zdobyć wykształcenie kierunkowe

Wypada dodatkowo wspomnieć, że oprócz warunków nabycia ziemi o charakterze rolnym ustawa definiuje również, czym jest tak naprawdę prowadzenie działalności rolniczej. A rozumieć je należy jako „prowadzenie działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej”. Dlatego samo wykształcenie kierunkowe może obejmować edukację z wielu różnych dziedzin. Jednocześnie nie wszystkie kursy i szkolenia uprawniają w rzeczywistości do działalności rolniczej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stworzyło listę zawodów przydatnych do prowadzenia tego rodzaju działalności i określiło konkretne wymogi odnośnie do liczby godzin przeznaczonych na zdobywanie wiedzy z zakresu produkcji roślinnej, zwierzęcej, techniki rolnej oraz ekonomiki.

 

Kursy dające uprawnienia rolnicze w Szczecinie i w Stargardzie

zgodne z wymogami Ministerstwa

Collegium Medyczne Medica posiada w swojej ofercie szeroki wachlarz kursów, wśród których znajdują się te dające państwowe uprawnienia z zakresu szeroko rozumianego rolnictwa. Przede wszystkim więc Kwalifikacyjny kurs zawodowy: Technik Weterynarii, który uprawnia do prowadzenia działalności rolniczej. Kurs pozwala już w 4 semestry uzyskać kwalifikacje z zakresu: ROL.11 Prowadzenie chowu i hodowli zwierząt oraz ROL.12 Wykonywanie czynności pomocniczych w zakresie usług weterynaryjnych oraz kontroli i nadzoru weterynaryjnego. Zajęcia w ramach tego kursu odbywają się w trybie stacjonarnym,/weekendowym.  

 

Sprawdź program kursu Technik Weterynarii w Medice

 

I kolejny kurs – absolutna nowość w ofercie Mediki – Kwalifikacyjny kurs zawodowy Technik Hodowca Koni, uprawniający do prowadzenia działalności rolniczej i agroturystycznej. Kurs trwa 4 semestry i odbywa się w formie stacjonarnej, weekendowej Jego ukończenie daje kwalifikacje w zakresie ROL.06. Prowadzenie chowu i hodowli koni oraz ROL.07. Szkolenie i użytkowanie koni. Kurs ten również umożliwia prowadzenie produkcji rolniczej i uzyskanie państwowych uprawnień do wykonywania zawodu.

 

Sprawdź program kursu Technik Hodowca Koni w Medice

 

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu:

www.medica.edu.pl/rekrutacja

+ Bezpłatna infolinia 800 800 188