26/07/2018

Higienistka stomatologiczna

Czym różni się od asystentki?

 

Wiele osób stających przed wyborem zawodu boryka się z rozszyfrowaniem tego, co kryje się pod zbliżonymi do siebie nazwami profesji. Tak bywa w wypadku dwóch stanowisk o podobnym brzmieniu – asystentki oraz higienistki stomatologicznej… Ten wpis rozwieje wszelkie wątpliwości na ten temat!

Być może trudności z rozróżnieniem wynikają z podobieństwa nazw zawodów, a może z tego, że większość higienistek związanych z jednym i tym samym gabinetem wykonuje dużą część obowiązków właściwych asystentkom… Na czym zatem polega różnica? Po pierwsze – na długości okresu kształcenia, który w wypadku asystentki w szkole policealnej trwa 2 semestry, w wypadku higienistki stomatologicznej – semestry 4. Po drugie, co jest konsekwencją pierwszego – na charakterze zdobytych w toku kształcenia kwalifikacji i po trzecie – wynikających z tego możliwości, a więc pensji oraz możliwości rozwoju.

 

Asystentka stomatologiczna – sprawdź kierunek

Higienistka stomatologiczna – sprawdź kierunek

 

Wielu z Was samo słowo higienistka stomatologiczna z pewnością skojarzy się z czasami szkolonymi i fluoryzacją zębów, którą prowadziły głównie higienistki. Inni pomyślą o higienie jamy ustnej, co jest zgodne z prawdą, lecz opisuje tylko wycinek pracy higienistek. Zawód tymczasem coraz częściej stawia się na równi z profesjami służącymi poprawie zdrowia, kondycji i wyglądu ciała, takimi jak: technik usług kosmetycznych, trycholog czy podolog. W czasach, gdy coraz większą wagę przywiązujemy do naszego samopoczucia i wyglądu, wizyta u higienistki dentystycznej i chęć zadbania o piękny uśmiech (a nie tylko o leczenie ubytków) powoli staje się czymś normalnym jak sesja u masażysty czy porada dietetyka.

 

Co takiego robi higienistka, czego nie robi asystentka?

 

Przede wszystkim wykonuje zabiegi profilaktyczne pod kontrolą lekarza, podczas gdy asystentka może tylko przygotować pacjenta do zabiegu i wykonać określone czynności diagnostyczne (np. radiogram). Higienistka stomatologiczna zadba o kosmetykę zębów, usuwając złogi po kawie, herbacie albo papierosach. Wykona ich lakowanie (zamknięcie bruzd) i lakierowanie, dostarczając naszemu organizmowi potężny zastrzyk fluoru niemożliwy do uzyskania podczas codziennego szczotkowania zębów. Arsenał możliwości jest jednak o wiele większy… do zabiegów, których można oczekiwać po wizycie u higienistki należą również polerowanie, skaling oraz piaskowanie zębów, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia osadzającego się w okolicach szyjek zębowych.

 

Higienistka stomatologiczna czyli instruktorka higieny jamy ustnej

 

Kolejną kompetencją, którą posiada higienistka, a która nie znajduje się w zakresie odpowiedzialności asystentki, jest prowadzenie działań edukacyjnych i nie oznacza to wyłącznie prowadzenia pogadanek dla dzieci i młodzieży w szkołach. Edukacja prozdrowotna to również konsultacje i szkolenia w gabinetach prywatnych, które mogą obejmować: diagnozowanie problemów i złych nawyków, dobieranie i rekomendowanie środków do prawidłowego utrzymania zdrowia zębów, naukę szczotkowania oraz nitkowania z poradami dietetycznymi włącznie.

 

Jak widać, zakres wiedzy higienistki stomatologicznej jest znaczący i musi być nieustannie aktualizowany względem nowości i nowinek w zakresie możliwości stomatologicznych. Wszystkich tych, którzy lubią się uczyć i chcą stać się ekspertami od pięknych uśmiechów, zachęcamy do odwiedzenia strony kierunku w Collegium Medicznym Medica.