11/07/2018

Technik weterynarii

Zawód z powołaniem w tle

Ten wpis dedykujemy miłośnikom zwierząt. Tym, którzy je lubią i nie boją się z nimi pracować, a także tym którzy chcą zaoferować im swą bezcenną pomoc. Odsłaniamy przed Wami tajniki zawodu technik weterynarii. Poznajcie jego specyfikę, możliwe ścieżki kariery i zajrzyjcie do miejsc, w których możecie kiedyś pracować!

Technicy weterynaryjni dbają o swoich pacjentów jak pielęgniarze… udzielają im pierwszej pomocy jak ratownicy medyczni… przy zabiegach operacyjnych pełnią często funkcję anestezjologów… na zapleczu wchodzą w rolę laborantów, a przy każdej wizycie także – terapeutów… Jednak zacznijmy od początku. Wszystkie te kompetencje zdobędziecie w dwuletniej szkole policealnej, której ukończenie da Wam 3 kwalifikacje: 1) prowadzenie chowu, hodowli i inseminacji zwierząt; 2) wykonywanie czynności pomocniczych z zakresu usług weterynaryjnych; 3) wykonywanie czynności pomocniczych z zakresu realizacji zadań inspekcji weterynaryjnej. Oznacza to ni mniej ni więcej, że każdy technik weterynarii po ukończeniu szkoły może wybrać jedną z kilku ścieżek kariery.

 

Ścieżki kariery technika weterynarii

Praca w hodowli

 

Pierwsza z wymienionych kwalifikacji uprawnia do pracy ze zwierzętami gospodarskimi i hodowlanymi, co też w dużym stopniu wpływa na charakter przyszłej pracy. Dbanie o dobrostan wielu setek a nawet tysięcy zwierząt wymaga od technika gotowości na pracę w miejscach, gdzie przebywają – chlewniach, stajniach, kurnikach albo pastwiskach ­– oraz w nienormowanym czasie pracy. Technik weterynarii, jak już wspominaliśmy, pomaga lekarzowi w przygotowaniu zwierząt do zabiegów i asystuje mu w trakcie ich przebiegu. Może samodzielnie opatrywać drobne rany, zakładać gips na złamania, podawać leki zaordynowane przez weterynarza. Do jego obowiązków należą też inne czynności, między innymi: dokonywanie unasieniania i odbieranie porodów, kolczykowanie zwierząt, korekcja racic, kopyt i rogów, tarnikowanie zębów a nawet prowadzenie akcji odkażania zagród, placów spędowych i środków transportu.

 

Wasze potencjalne miejsca pracy?

stacje unasienniania zwierząt; fermy i stadniny; własne gospodarstwa, ogrody zoologiczne

 

Ścieżki kariery technika weterynarii

Praca w gabinecie

 

Druga, wskazana na samym początku kwalifikacja oznacza pracę głównie w towarzystwie zwierząt domowych, które to najczęściej odwiedzają gabinety weterynaryjne. Tu również Wasza praca skupiać się będzie na pomocy i asyście lekarzowi, ale nie tylko! Technik weterynaryjny stanowi tak naprawdę łącznik pomiędzy lekarzem, zwierzęciem i jego właścicielem, z którymi musi umieć współpracować jednocześnie. Co zatem robi technik w gabinecie? Przede wszystkim, przed rozpoczęciem wizyty rozmawia z właścicielem i zdobywa informacje na temat jego pupila. Wykonuje wstępne badanie (mierzy temperaturę, sprawdza kondycję zwierzęcia), a przebieg dokumentuje w karcie zdrowia pacjenta.

 

Do zadań technika należy ponadto:

  • wykonywanie drobnych zabiegów higienicznych (np. czyszczenie uszu, obcinanie pazurów);
  • przeprowadzanie zabiegów prewencyjnych (np. zaszywanie niewielkich ran, podawanie leków bez recepty, odrobaczanie, szczepienie pod nadzorem lekarza, pobieranie prób do badań laboratoryjnych i wykonywanie zdjęć rentgenowskich);
  • wykonywanie zadań pielęgnacyjno-opiekuńczych (np. zabiegi fryzjerskie czy kąpiele).

 

Być może w gabinecie będziecie się także zajmować sprawami administracyjnymi (prowadzeniem recepcji, zamawianiem i odbieraniem leków).

 

Wasze potencjalne miejsca pracy?

przychodnie i lecznice, schroniska, hotele dla zwierząt, sklepy zoologiczne

 

Ścieżki kariery technika weterynarii

Praca w inspekcji

 

Ostatnia nabyta w trakcie lat nauki kompetencja uprawniać Was będzie do pracy w inspekcji weterynaryjnej, wszelkich instytucjach nadzoru sanitarno-weterynaryjnego i zakładach przetwórstwa spożywczego. Placówki tego rodzaju dbają o zachowanie odpowiednich procedur w trakcie produkcji, przechowywania oraz transportu mięsa. To praca głównie w laboratorium przy analizie tkanek i jakości mięsa, które z kolei trafia na sklepowe półki.

 

Wasze potencjalne miejsca pracy?

stacje sanitarno-epidemiologiczne, laboratoria, zakłady mięsne

 

Nie da się ukryć, że praca technika weterynarii jest wymagająca. Wymagać od Was będzie zarówno siły fizycznej (do utrzymywania oraz poskramiania zwierząt), jak i odporności psychicznej (na sytuacje trudne, związane z trudnymi emocjami i śmiercią). Nie obejdzie się również bez spostrzegawczości i refleksu a także umiejętności przewidywania konsekwencji podejmowanych decyzji. Jeżeli zatem jesteście odpowiedzialni i opanowani, cierpliwi i troskliwi, a także po prostu lubicie ludzi i zwierzęta… wejdźcie na stronę kierunku i zacznijcie swoją przygodę w zawodzie technika weterynarii z Collegium Medycznym Medica.