Ortoptystka – prawa ręka okulisty

Niezastąpiona w salonie optycznym

Szukasz profesji łączącej w sobie wiedzę humanistyczną z wiedzą medyczną? W przyszłości widzisz się w składzie dream teamu zajmującego się rehabilitacją wzroku dzieci i dorosłych? Sprawdź, może to właśnie zawód ortoptystki będzie dla Ciebie wyborem idealnym!

I nie, wcale nie musisz być kobietą, by wykonywać zawód ortoptysty ;), choć w oficjalnej klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego występuje on właśnie w formie żeńskiej.

Dlaczego?

Być może dlatego, że wymaga nie tylko ogromnej uważności i precyzji działania niezbędnych do wykonywania badań okulistycznych i strabologicznych, lecz przede wszystkim specyficznych cech osobowości jak: bardzo dobra komunikatywność, nieprzeciętna cierpliwość, wysoko rozwinięta empatia i doskonały kontakt z dziećmi, które są najczęstszymi pacjentami gabinetów i poradni okulistycznych.

Brzmi jak wymarzona praca? Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej…

Ortoptystka – kto to jest i jaką pełni funkcję w zespole

Jeśli nigdy nie miałaś problemów ze wzrokiem, możesz nie wiedzieć, że poza lekarzem okulistą, w gabinecie specjalistycznym pracują również inne osoby zajmujące się na co dzień badaniem, korektą i rehabilitacją wzroku. Spotkasz tam na przykład optyka, który wykonuje i dobiera okulary na podstawie recepty od okulisty. Możesz również pracować z optometrystą, który dopasowuje szkła, a także uczy, jak bezpiecznie i prawidłowo aplikować soczewki kontaktowe. A jaką supermoc ma ortoptysta? Otóż przede wszystkim udziela wsparcia swoim podopiecznym w przypadkach zaburzeń ruchomości oczu i widzenia obuocznego – zeza, oczopląsu czy niedowidzenia.

To ważne i odpowiedzialne zadanie, a także pożądana przez pracodawców profesja, biorąc pod uwagę fakt, że na różnorodne zaburzenia wzroku według raportu WHO cierpią ponad 2 miliardy ludzi na całym świecie. Pracując w zawodzie ortoptystki, będziesz odpowiedzialna za wykonywanie określonych badań okulistycznych (m.in. badanie ostrości wzroku; postrzegania barw; dobór mocy optycznych; wykonywanie tomografii siatkówki), przygotowywanie pomocy do ćwiczeń pleoptycznych, przeprowadzanie z pacjentami ćwiczeń mięśni oka, a także edukowanie dzieci i rodziców odnośnie do wykonywania ćwiczeń, które pomogą ograniczyć lub zlikwidować wadę wzroku.

 

Ortoptystka – czy warto i gdzie warto się uczyć?

Żeby nią zostać, nie potrzebujesz kończyć studiów medycznych ani też podyplomowych, co jest wymagane w przypadku profesji, z którymi współpracuje. Do wykonywania zawodu ortoptystki przygotowuje policealna szkoła medyczna, w ramach której nauczysz się, jak wykonywać nieinwazyjne specjalistyczne badania (np. autorefraktometrię, keratometrię, tomografię oka), nabędziesz niezbędną wiedzę związaną z leczeniem zachowawczym i operacyjnym chorób narządu wzroku u dzieci, a także diagnozowaniem chorób u osób dorosłych (w przyszłości będziesz na przykład mogła asystować przy diagnozowaniu jaskry czy zaćmy). Szkoła policealna przygotuje Cię do pracy z pacjentami nie tylko pod kątem metodologiczno-technicznym, czyli do leczenia i rehabilitacji pacjentów po operacjach i urazach w obrębie oczodołu, lecz również psychologiczno-pedagogicznym, co oznacza, że dowiesz się, jak pracować z najmłodszymi, jak zdobyć ich zaufanie i reagować w sytuacjach kryzysowych.

Wybierając zajęcia w trybie stacjonarnym w Medycznej Szkole Policealnej Medica, zdobędziesz niezbędną wiedzę teoretyczną do wykonywania swoich przyszłych obowiązków zawodowych. Skorzystaj z doświadczenia najlepszych specjalistów, którzy od lat kształcą w zawodach medycznych. Postaw na szkołę, która gwarantuje w pełni wyposażone pomieszczenia dydaktyczne (pracownię anatomiczną, pracownię diagnostyki, pracownię terapii ortoptycznej) zapewniające osiągnięcie wszelkich efektów kształcenia określonych w podstawie programowej szkolnictwa branżowego. Dodatkowo w programie kształcenia Collegium na kierunku ortoptystka w Szczecinie przejdziesz 8 tygodni (280 godzin) praktyk zawodowych, które realizować będziesz we współpracujących z nami poradniach i gabinetach okulistycznych stanowiących Twoje potencjalne miejsce przyszłego zatrudnienia.

 

Sprawdź program kierunku w Medice

 

Jeśli więc masz wykształcenie średnie i planujesz dalszą edukację w zawodzie związanym z korektą i rehabilitacją narządu wzroku, wybierz szkołę policealną Medica, w ramach której w ciągu 4 semestrów nauki, po zdaniu obowiązkowego egzaminu uzyskasz tytuł zawodowy. A jako ortoptystka dziecięca z powodzeniem znajdziesz pracę w licznie otwieranych gabinetach i sklepach optycznych, okulistycznych, pleoptyczno-ortoptycznych czy neurookulistycznych.

 

Zapraszamy do kontaktu:

www.medica.edu.pl/rekrutacja

Oddział Medica Szczecin:  https://medica.edu.pl/szczecin/medyczna-szkola-policealna/ortoptysta

Oddział Medica Stargard: https://medica.edu.pl/stargard/medyczna-szkola-policealna/ortoptysta

+ Bezpłatna infolinia 800 800 188