18/06/2018

Technik dentystyczny

Profesje na granicy sztuki

Odcinek 1. Technik dentystyczny

Nie sposób zaprzeczyć. Zawód należy do grupy medycznych… choć zdolności manualnych, wyczucia estetyki i precyzji pozazdrościć technikom dentystycznym mógłby niejeden człowiek parający się rzeźbą lub metaloplastyką. Zresztą… niejeden z nich też wiele by dał, aby dzięki niemu ludzie znów zaczęli się uśmiechać.

Z punktu widzenia pacjentów technicy dentystyczni to tajemnicze osoby pracujące w zaciszu swoich pracowni na zlecenie dentystów. Z punktu widzenia dentystów i ortodontów technicy są niezbędni i niezastąpieni, ponieważ to właśnie oni zajmują się protetyką dedykowaną osobom chorym.

 

Uzupełnianie braków i korygowanie wad zgryzu

Technik dentystyczny w swej pracy zajmuje się bowiem między innymi wykonywaniem koron i protez zębowych dla osób starszych oraz aparatów ortodontycznych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. We współpracy z lekarzem i na podstawie sporządzonych przez niego wytycznych (projektu, wycisków) konstruuje protezę, odtwarzając kształt poszczególnych zębów i inne właściwości szczęki, dobierając odpowiedni materiał i odcień kolorystyczny najbardziej zbliżony do naturalnego szkliwa. Tworząc aparat korygujący, technik musi z kolei zadbać o właściwe wyprofilowanie akrylowej płyty oraz drutów tak, by nie raniły delikatnych tkanek wewnątrz buzi dziecka. To w jego gestii leży znalezienie pomysłu na to, żeby aparat stał się atrakcyjny wizualnie dla małego pacjenta.

 

Poprawa wyglądu i samopoczucia pacjentów

To jednak nie wszystko. W czasach, w których coraz więcej osób przywiązuje wagę do swojego wyglądu i pięknego uśmiechu, technicy dentystyczni wykonują również szereg działań z zakresu protetyki estetycznej, dedykowanej osobom zdrowym. To spod ich rąk wychodzą specjalistyczne szyny wybielające oraz nakładki relaksacyjne zapobiegające bruksizmowi. Co ciekawe, technicy w swej pracy nie ograniczają się wyłącznie do tworzenia protez oraz innych elementów funkcjonujących w ramach jamy ustnej. W toku protetycznej rehabilitacji przywracają zniekształcone lub nieobecne struktury anatomiczne w obrębie całej twarzy. Przyczyniają się zatem do odzyskania oczu, uszu albo nosa przez pacjentów po wypadkach, co pozwala na powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Ich podstawowe zadanie polega na tym, by jak najwierniej odtworzyć daną część ciała, niejako stworzyć ją na nowo w taki sposób, by nie sprawiała wrażenia nienaturalnej czy sztucznej. Dlatego właśnie do najbardziej pożądanych cech technika dentystycznego należą:

 

  • Doskonały wzrok i ostrość widzenia
  • Bardzo dobra zdolność rozróżniania barw i odcieni
  • Precyzja, dokładność i cierpliwość
  • Ponadprzeciętne zdolności manualne
  • Wyobraźnia przestrzenna
  • Kreatywność

 

Być może dlatego też sami technicy porównują swój zawód z branżą jubilerską, żartując przy tym, że ilość złota używanego w jednej i drugiej w niektórych częściach świata może być zbliżona. Niewątpliwie jednak podobieństwo miedzy jedną i drugą profesją wynika z ogromnej dbałości o szczegóły, wiedzy materiałoznawczej – a w wypadku techników dentystyki – również anatomicznej, znajomości obsługi urządzeń, technik i nanotechnologii, z którymi ma się codzienny kontakt.

 

Jeżeli jeszcze nie udało nam się przekonać Was do tego, że technika dentystyczna/protetyka dentystyczna to sztuka, zerknijcie TUTAJ na mały pokaz rzeźbiarstwa w mikroskali. A jeśli czujecie, że sprawdzicie się w tej roli, poczytajcie, jak przygotujemy Was do zawodu w niespełna 2,5 roku! Zapraszamy do zapisów i zapoznania się ze stroną kierunku w Collegium Medycznym Medica.