24/05/2018

Technik elektroradiolog

Tajemniczy zawód z potencjałem

Nie każdy słyszał… nie każdy wie… kim jest i czym tak naprawdę zajmuje się technik elektroradiolog. Ludzie często określają go mianem tajemniczego zawodu, ponieważ stykając się z nazwą po raz pierwszy, często nie są w stanie odgadnąć, co może należeć do obowiązków osoby pracującej na tym stanowisku.

 

Co kryje się pod nazwą zawodu?

Technik elektroradiolog to wedle definicji osoba należąca do średniego personelu medycznego, która dysponuje wiedzą na temat metod diagnostycznych z zakresu radiologii.

Brzmi nieco skomplikowanie, ale wszystko wyjaśni się, gdy przypomnicie sobie, czym zajmuje się sama radiologia. Jest ona jedną z ciekawszych dziedzin nauki, a skupia się na obrazowaniu ludzkiego organizmu. Pozwala go oglądać i analizować bez mechanicznej ingerencji w ciało pacjenta, a dzieje się to dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju promieniowania: X, gamma, pól magnetycznych albo ultradźwięków. Technik elektroradiolog zna się więc na obsłudze aparatury elektromedycznej, potrafi wykonywać badania i je interpretować a także prowadzić radioterapię pod kierunkiem lekarza.

 

Jakie cechy powinien mieć elektroradiolog?

Obsługa sprzętu medycznego wymaga konkretnych umiejętności technicznych, które pozwolą na przygotowanie stanowiska pracy do planowanych badań i zabiegów. Wymaga się tu również gruntownej wiedzy z zakresu fizyki oraz specyficznych predyspozycji jak: rozwinięta wyobraźnia przestrzenna – bez której niemożliwa jest analiza wyników – spostrzegawczość i refleks – bez których trudne byłoby opisywanie przypadków i dostrzeganie ewentualnych anomalii. Zdolność do koncentracji i podzielność uwagi w połączeniu z dobrą koordynacją wzrokowo-ruchową są natomiast ważne, ponieważ technik elektroradiolog ma kontakt nie tylko z materiałem badawczym, lecz również z samym pacjentem. Musi więc umieć nim pokierować podczas badania i zadbać o jego bezpieczeństwo w trakcie jego trwania. Jako że omawiana profesja należy do szeroko rozumianych zawodów medycznych – odpowiedzialność i empatia są tu warunkiem koniecznym. Trudno bowiem wyobrazić sobie człowieka pozbawionego współczucia dla pacjenta, który oczekuje na trudną diagnozę.

 

Chcesz zostać elektroradiologiem?

Sprawdź stronę informacyjną kierunku i dowiedz się więcej na temat kompetencji, jakich nabędziesz w trakcie 5 semestrów nauki w Collegium Medycznym Medica.

 

Jeden zawód – wiele możliwości

Mało jest zawodów, które dają tak zróżnicowane możliwości pracy jak właśnie technik elektroradiolog. Twoje umiejętności – jeśli obierzesz ten kierunek nauki – będą cenione w wielu pracowniach i jednostkach medycznych, do których należą między innymi:

 

  • Pracownie rentgenowskie – w których będziesz odpowiadać za wykonywanie zdjęć RTG, czyli tzw. prześwietleń poszczególnych części ciała i organów (np. kończyn, stawów, głowy i szczęk lub klatki piersiowej).

 

  • Pracownie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego – tu będziesz odpowiadać za uzyskiwanie dwu - lub trójwymiarowych obrazów przekroju ciała. Dziś tomografia komputerowa jest podstawowym sposobem obserwacji struktur wewnątrz czaszki pacjenta.

 

  • Pracownie radioterapii – w których będziesz uczestniczyć w diagnozowaniu i leczeniu chorób nowotworowych oraz łagodzeniu bólu.

 

  • Pracownie mammografii – w nich czeka Cię praca w postaci wykonywanie zdjęć służących wykrywaniu chorób piersi.

 

  • Pracownie badań naczyniowych – tam współuczestniczyć będziesz w badaniach angiograficznych służących wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych i organów ciała (tętnic, żył, komór serca).

 

  • Pracownie EKG – w tym miejscu będziesz częścią zespołu mającego na celu wykrywanie i rozpoznawanie chorób serca.

 

  • Pracownie diagnostyki oddechowej – w takiej placówce czeka Cię przeprowadzanie badań spirometrycznych badających pojemność płuc i przepływ powietrza między nimi a oskrzelami.

 

  • Pracownie badań EEG – gdzie będziesz uczestniczyć w diagnozowaniu padaczki, zaburzeń snu, śpiączki, chorób mózgu.

 

  • Pracownie audiologii – w pracowni tego rodzaju będziesz się zajmować przeprowadzaniem badań audiometrycznych służących do diagnozowania ubytków słuchu.

 

  • Pracownie USG – tu będziesz pracować nad obrazowaniem narządów ciała przy zastosowaniu ultradźwięków. Badania USG wykonuje się zarówno w gabinetach medycznych jak również weterynaryjnych.

 

Trudno nie przyznać, że wiedza, doświadczenie i umiejętności techników elektroradiologów są niezastąpione w niemal wszystkich obszarach medycyny. Jako dobrze przygotowany specjalista znajdziesz więc pracę nie tylko w państwowych przychodniach i szpitalach, lecz również w licznych gabinetach i prywatnych pracowniach.