19/02/2018

Zawody medyczne i kosmetyczne

Chwilowa moda czy pewna przyszłość?

O zawodach medycznych wspomnieliśmy w naszym poprzednim wpisie, którym chcieliśmy Was przekonać, że w tej branży każdy znajdzie coś dla siebie. Dziś chcemy Wam nieco przybliżyć podstawowe powody, dla których warto zdobyć wykształcenie średnie techniczne i rozwijać się zawodowo w kierunkach medycznych i kosmetycznych.

Zacznijmy od tego, że praca w branży medycznej jest i będzie jeszcze przez wiele lat. Przekonują o tym twarde dane na temat starzenia się społeczeństwa, które przewidują, że liczba osób w wieku emerytalnym w Polsce wzrośnie w ciągu najbliższych 3 dekad do ok. 10 mln. Wraz z nią wzrośnie też zapotrzebowanie na usługi dedykowane osobom starszym, m.in. rehabilitację i leczenie chorób wieku dojrzałego, doraźną i całodobową opiekę medyczną dla osób samotnych, przewlekle chorych i niesamodzielnych.

Poznaj szczegóły zawodu: opiekun medyczny

To jednak nie wszystko. Dowodem na atrakcyjność medycznych i kosmetycznych kierunków kształcenia są wzrastające trendy związane z dążeniem do zachowania urody, otwartością na poprawianie mankamentów i kultem ciała. Statystyki dowodzą, że korzystanie z usług medycyny estetycznej już dawno przestało być tematem tabu, a liczba osób, które zamierzają się poddać takim zabiegom, to już ponad pół miliona rocznie. Z badań wynika też, że już co dziesiąty Polak korzysta z ośrodków SPA, a co drugi odwiedza siłownie, kluby fitness i salony kosmetyczne.

Poznaj szczegóły zawodu: wizażystka/stylistka

Poznaj szczegóły zawodu: technik usług kosmetycznych

Poznaj szczegóły zawodu: podolog

Zdrowy styl życia to przede wszystkim aktywność oraz zbilansowana dieta, a także ogólnie rzecz biorąc, równowaga między ciałem i umysłem. Przestajemy przechodzić do porządku dziennego nad zbędnymi kilogramami, nie pozwalamy sobie już na to, by gdzieś strzykało i pobolewało. Chcemy czuć się dobrze we własnym ciele, stąd zapotrzebowanie na usługi, które pozwolą nam o nie zadbać.

Dbałość o dobrą kondycję i piękną sylwetkę skłania z kolei do podejmowania wspomnianej aktywności fizycznej. Niewiele jest dzisiaj w Polsce osób, które nie słyszały o Annie Lewandowskiej… nie próbowały treningów z Ewą Chodakowską. Maratony miejskie pod względem uczestników biją rekordy popularności, a wakacje na szlaku lub stoku są obowiązkowe w kalendarzu wielu nowoczesnych rodzin… Dla wielu też, niestety, znajdują swój finał w gabinetach fizjoterapii i rehabilitacji, których zadaniem jest niwelowanie skutków takich „prozdrowotnych” trendów.

Poznaj szczegóły zawodu: technik masażysta

Poznaj szczegóły zawodu: technik ortopeda

Argumenty na rzecz atrakcyjności rynku zawodów medycznych i okołomedycznych można mnożyć, ale fakty są takie, że coraz ważniejsze jest dla nas zdrowie i dobre samopoczucie. Coraz chętniej korzystamy z usług z nimi związanych i coraz więcej będziemy na nie wydawać. Siłą rzeczy tworzymy w ten sposób stały popyt na specjalistów, a to z kolei sprawia, że na rynku pracy nieprędko zabraknie miejsc, które poszukują fachowców w swej dziedzinie. Warunek jest jeden – świetne wyszkolenie, wiedza i praktyka, które gwarantują doskonałe przygotowanie do wykonywania zawodu.

Jeśli czujecie, że któryś z wymienionych zawodów szczególnie do Was pasuje, sprawdźcie, jak go zdobyć w Collegium Medycznym Medica! Wystarczy 1-2 lata nauki, by stać się łakomym kąskiem dla pracodawców, a może wręcz przeciwnie… Rozkręcić własny biznes w branży medycznej albo kosmetycznej.