17/12/2017

Kilka słów o zawodach medycznych

bo służba zdrowia to nie tylko lekarze i pielęgniarki

Niemal każdy, kto kiedykolwiek wspomniał znajomym o pracy w branży medycznej, usłyszał zapewne: „a więc chcesz iść na medycynę?”. Niemal każdy – kto kiedykolwiek szukał takiej pracy – wie, że zawodów z nią związanych jest całe mnóstwo, a większość z nich wcale nie wymaga kończenia 6 lat studiów, 13 miesięcy stażu i 2-6 lat specjalizacji.

Jak wielu z Was, wchodząc do gabinetu lekarskiego, dentystycznego lub salonu optycznego

zastanawiało się nad tym, ilu fachowców dba o to, by poprawić Waszą jakość życia? Właśnie. Z reguły się nad tym nie zastanawiamy, dopóki nie zaczynamy rozważać jednej z takich profesji w kontekście własnej przyszłości.

 

Czym zatem są zawody medyczne?

Według definicji to „wszystkie zawody związane z działaniem medycznym i udzielaniem świadczeń zdrowotnych, czyli takie, które mają na celu ochronę albo poprawę zdrowia i komfortu czyjegoś życia, jak również jego ratowanie”. Brzmi bardzo ogólnie, prawda? I w rzeczywistości tak jest, bo do zawodów medycznych zalicza się wiele różnych profesji – od tych najbardziej abstrakcyjnych w rodzaju promotorów zdrowia, czy specjalistów zdrowia publicznego, po dość egzotycznie brzmiące jak epidemiolodzy czy toksykolodzy.

 

Jeśli zastanawiacie się nad wyborem zawodu w branży medycznej, poniżej znajdziecie bogaty wybór przykładów, które mieszczą się w tej kategorii. Sprawdźcie też za pomocą jednego kliknięcia, które z nich zdobędziecie w Collegium Medycznym Medica.

 

Ile jest więc zawodów medycznych?

Odpowiedź brzmi – wiele – biorąc pod uwagę kierunki kształcenia na uczelniach wyższych, w szkołach policealnych, szkołach medycznych czy technikach. Dość stwierdzić, że do podstawowych zalicza się tu: lekarzy i dentystów, pielęgniarki i położne, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych i ratowników medycznych. To jednak tylko niewielki wycinek tego, w czym można się specjalizować. Zależnie od umiejętności, predyspozycji i ambicji możecie poprowadzić swoją karierę zawodową w kilkunastu kierunkach, trafiając na kilkadziesiąt różniących się od siebie diametralnie stanowisk. Tutaj naprawdę jest z czego wybierać!

Pomoc i ratowanie życia

To chyba pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą na myśl każdemu, kto próbuje zwizualizować sobie zawody z branży medycznej. Lekarze, pielęgniarki, salowe i sanitariusze oraz udzielający pomocy poza szpitalem ratownicy medyczni to profesje ściśle kojarzone z publiczną służbą zdrowia i pomocą, która przychodzi w nagłych wypadkach. Nie ma co ukrywać, wymienione tu zawody mają w sobie coś z pełnienia misji, nie są jednak jedynymi, które tę misję realizują dla dobra chorych lub poszkodowanych.

 

Diagnoza stanu zdrowia

Osobom udzielającym pomocy najczęściej towarzyszą te, które nie uczestniczą bezpośrednio w ratowaniu pacjenta, lecz przyczyniają się do zidentyfikowania jego problemu i dostarczenia odpowiednich rozwiązań. Analityk medyczny i technik elektroradiolog to specjaliści, którzy dokonują takiego rozpoznania i umożliwiają rozpoczęcie procesu leczenia.

 

Dawanie niezbędnego wsparcia

Kolejną grupą zawodów medycznych są te, których istota polega na pomocy pacjentom w trudnych sytuacjach. Takie wsparcie oferuje min położna i opiekunka dziecięca, oferując swą wiedzę i doświadczenie rodzicom, natomiast osoby pracujące w zawodzie opiekun medyczny, dbają o komfort życia osób chorych i zależnych.

 

Prowadzenie rehabilitacji

Przywracanie poprawnego funkcjonowania organizmu czy podejmowanie prób przywrócenia mu w miarę normalnego stanu zdrowia i sprawności fizycznej jest również dziedziną, w której specjalizuje się technik ortopeda, technik masażysta i terapeuta zajęciowy. Ich praca wymaga szczególnie bliskiego kontaktu z pacjentem, który niejednokrotnie narażony jest na cierpienie.

 

Jak widzicie, branża medyczna to specyficzna dziedzina, która wymaga w większości przypadków empatii, odpowiedzialności i bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją tu też takie profesje, w których przedmiotem pracy jest wyłącznie aparatura oraz sprzęt medyczny. Operatorzy aparatury, technicy elektroniki medycznej, perfuzjoniści, czy technicy sterylizacji medycznej są w niemniejszym stopniu odpowiedzialni za nasze zdrowie a nawet życie. To oni dbają o najwyższą jakość usług służących poprawie stanu zdrowia pacjentów, ale robią to – podobnie jak protetycy czy technicy dentystyczni – bez konieczności obcowania z drugim człowiekiem.

 

Jeśli zainteresował Was temat zawodów medycznych, śledźcie nas na blogu. Już wkrótce odpowiemy na pytanie, dlaczego warto postawić na wykształcenie medyczne i kosmetyczne. Przedstawimy też najciekawsze i najbardziej pożądane na rynku pracy profesje z branży dentystycznej, farmaceutycznej, kosmetycznej i weterynaryjnej.