18/08/2017

Kierunki stomatologiczne

Czy gwarantują dobrą pracę?

Do XV wieku mógł to robić każdy… począwszy od znających się nieco na rzeczy cyrulików po katów, kuglarzy i innych amatorów rwania. Przez tysiąclecia rzecz uległa znacznej zmianie, lecz nawet jeszcze 30 lat temu wizyta w gabinecie stomatologicznym napawała strachem przed tym, że będzie bolało.

Dziś branża związana z leczeniem i profilaktyką stomatologiczną absolutnie nie może narzekać. Każdemu marzy się hollywoodzki uśmiech. Zdrowe i proste zęby są czymś, o co się dba, zanim jeszcze wypadną mleczaki. A utrata zębów dla coraz większego odsetka osób nie jest już faktem nie do odwrócenia. Dzisiaj po prostu wstyd nie dbać o zęby i warto wiedzieć, jak wiele osób stoi za tym, żeby nam się chciało.

Edukacja stomatologiczna

Jeśli dobrze poszukacie w pamięci, z pewnością przypomnicie sobie czasy szkolne, w których przemiła młoda pani prowadzała grupę roześmianych dzieciaków do łazienki na tzw. sesję fluoryzacyjną. Jeśli nie kojarzycie, to z pewnością zaciekawi Was fakt, że jednym z zawodów związanych z promocją zdrowia jamy ustnej jest właśnie higienistka stomatologiczna. Jej zadania jednak wcale nie kończą się na edukowaniu rodziców i opiekunów dzieci oraz instruowaniu ich odnośnie do sposobów szczotkowania zębów. Higienistka stomatologiczna może sama przeprowadzać zabiegi higieniczno-profilaktyczne pod kierownictwem stomatologa albo ortodonty. Zatrudniona w gabinecie dentystycznym – wykonuje badania diagnostyczne i zabiegi kosmetyczne, jesteście ciekawi jakie? Zajrzyjcie tu.

Jeśli widzicie się w roli higienistki – brawo Wy! Ten zawód według polskiego barometru zawodów należy do zrównoważonych, czyli takich, na które zapotrzebowanie w całym kraju jest proporcjonalne w stosunku do liczby osób, które się go uczą. Oznacza to, że pracy w najbliższych latach nie zabraknie, bo gabinety i placówki oświatowe zgłaszają stałe zapotrzebowanie. Według portalu wynagrodzenia.pl pensja w tym zawodzie higienistki stomatologicznej wynosi od 2032 do 3199 zł. Może ona współpracować zarówno ze szkołami i innymi placówkami edukacyjnymi, jak również z kilkoma gabinetami dentystycznymi jednocześnie, co zwiększa szanse na lepsze zarobki. Osoby rozważające pracę za granicą, mogą być zaskoczone tym, jak bardzo docenianym zawodem jest tam właśnie higienistka dentystyczna. W Wielkiej Brytanii higienistki zarabiają od 20 do 35 funtów za godzinę, pracując na etacie lub prowadząc własne – niezależne gabinety.

Asysta stomatologiczna

Jeśli przypominacie sobie osoby, które nad Wami czuwają w samym gabinecie, to z pewnością nie mogliście nie spotkać się z drugim zawodem związanym z omawianą branżą, a mianowicie z asystentką stomatologiczną. To dzięki niej właśnie gabinet funkcjonuje jak dobrze naoliwiona maszyna, a lekarz zawsze ma pod ręką to, czego akurat potrzebuje do leczenia pacjenta. Do zadań asystentki należy bowiem wspieranie w pracy lekarza – od przygotowywania jego stanowiska pracy i pacjentów, przez komponowanie produktów leczniczych do aplikacji, obsługę sprzętu diagnostycznego, aż po prowadzenie dokumentacji medycznej i wiele więcej, o czym przeczytacie tu.

Zastanawiacie się nad wyborem zawodu asystentki? Świetnie! Bo zapotrzebowanie na ten zawód, podobnie jak na zawód higienistki, wg barometru zawodów jest też zrównoważone.

Raport Sedlak & Sedlak podaje, co prawda, że ich pensje w stosunku do higienistek są niższe, bo 2000 do 2715 zł, jednak istnieje wiele czynności pozamedycznych, które asystentka stomatologiczna może zaoferować w celu podwyższenia pensji. Należą do nich choćby: prowadzenie strony internetowej kliniki lub gabinetu, kontakt z przedstawicielami handlowymi, rozliczanie wizyt pacjentów czy załatwianie spraw urzędowych. Poza tym zapotrzebowanie na asystentki dentystyczne – podobnie jak pensje – w innych krajach jest wysokie. W USA zarobki dochodzą nawet do 120.000 dolarów rocznie. W wielkiej Brytanii – 7 do 15 funtów za godzinę.

Prace laboratoryjne

Na koniec jeszcze jeden zawód, którego istnienia mogliście nawet nie zarejestrować, jeśli na przykład Wasze wizyty w gabinecie stomatologicznym ograniczają się do corocznego przeglądu. Szczęśliwi posiadacze własnych, prostych zębów mogą nie wiedzieć, ale z lekarzami dentystami i ortodontami współpracują technicy dentystyczni, których zadaniem jest sporządzanie modeli i protez, tworzenie koron zębowych, projektowanie szyn i aparatów, jak również wykonywanie innych czynności poza gabinetem dentysty, o których więcej wspominamy tu. To oni dzięki wrodzonym zdolnościom przestrzennym, dokładności i niebywałej precyzji oraz poczuciu estetyki są odpowiedzialni za jakość naszych uśmiechów.

Jeżeli czujecie, że macie predyspozycje do wykonywania zawodu technika dentystycznego, to również mamy dla Was dobre wieści. Na rynku pracy panuje równowaga pod względem zapotrzebowania i chętnych do wykonywania zawodu, a przeciętne zarobki, jakich możecie się za swoją pracę spodziewać, zależą od tego, czy praca wykonywana jest w państwowej (2000 zł), czy prywatnej (3649 zł) placówce medycznej. Najlepsi technicy dentystyczni mogą oczywiście, podobnie jak higienistki, współpracować z kilkoma gabinetami i zarabiać nawet około 3649 zł brutto naprawdę dobrze. A co mogą zaoferować im inne kraje? Przede wszystkim większe zarobki i tu warta zainteresowania jest głównie Norwegia, w której plasować się one mogą na poziomie ok. 90 zł na godzinę i 175.000 zł rocznie.

Jeśli szukacie kierunków kształcenia z wysokim prawdopodobieństwem zatrudnienia po ukończeniu nauki i pewnością zdobycia pracy również w przyszłości… Jeżeli w stabilności finansowej i satysfakcji z wykonywanych obowiązków upatrujecie sukcesów w życiu zawodowym… spróbujcie swoich sił w naszym Collegium, a my solidnie przygotujemy Was do rozpoczęcia kariery.

 

Źródło ciekawostek:

https://zeby.pl/ciekawostki-stomatologiczne/

informacje na temat zarobków ustalane na podstawie raportów Sedlak&Sedlak oraz własnej obserwacji ogłoszeń o pracę (w wypadku zagranicy).