Policealne studium stomatologiczne

Atrakcyjne perspektywy pracy

Przygotowuje do zdobycia przyszłościowego zawodu z grupy zawodów medycznych. Daje duże możliwości pracy u boku lekarza dentysty i gwarantuje zdobycie umiejętności praktycznych do wykorzystania w gabinecie i nie tylko. Studium stomatologiczne – sprawdźcie, czego jeszcze o nim nie wiecie!

Praca w branży stomatologicznej?

Planując karierę w określonym zawodzie, wypada myśleć perspektywicznie i mieć na uwadze nie tylko swoje mocne strony oraz zainteresowania. Wato zdobyć też nieco szerszą wiedzę na temat dziedziny, w której chcemy się specjalizować. Czy da nam poczucie pewności, stabilności, a także dobre zarobki w przyszłości? Czy pozwoli na samorozwój oraz ewentualne zmiany miejsca zatrudnienia w wypadku rozszerzenia kompetencji? Jedną z dziedzin, jakie od lat utrzymują się w dobrej kondycji finansowej, jest branża stomatologiczna, która w Polsce w większości należy do sektora usług świadczonych prywatnie. Dość stwierdzić, że w całym województwie Zachodniopomorskim w 2019 roku działało ponad 220 mniejszych i większych punktów świadczących usługi z zakresu stomatologii, implantologii czy protetyki – co oznacza dużą dywersyfikację możliwości znalezienia pracy w zawodach ściśle z nimi związanych. To jednak nie wszystko. Rosnąca świadomość potrzeby profilaktyki oraz leczenia chorób, uzupełniania ubytków oraz wykonywania zabiegów estetycznych skłania do przeznaczania coraz większych nakładów finansowych na wizyty w prywatnych gabinetach stomatologicznych oraz ortodontycznych. To wszystko sprawia, że zawody skorelowane z branżą są coraz lepiej opłacane i cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród lekarzy.

 

Studium stomatologiczne – dla kogo ta szkoła?

Bo oczywiście przekonanie o tym, że w branży stomatologicznej pracują wyłącznie medycy zajmujący się leczeniem zębów swoich pacjentów, nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością… branża stomatologiczna to obok lekarzy różnych specjalizacji również cały personel pomocniczy, bez którego gabinety nie mogłyby w ogóle funkcjonować. Do wykonywania tego rodzaju pracy przygotuje Was policealne studium dentystyczne, które jest placówką edukacyjną przeznaczoną dla wszystkich absolwentów liceów legitymujących się wykształceniem średnim. Nauka w studium nie jest uzależniona od zdania egzaminu maturalnego, zatem może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które nie planują podejmować nauki w szkole wyższej i chcą w krótkim czasie zdobyć pewny zawód. To również szansa dla osób, które nie zdały matury, a chcą to zrobić w przyszłości, w międzyczasie poszukując szkoły, która zagwarantuje zdobycie konkretnych kompetencji. Dla kogo więc studium stomatologiczne? Dla wszystkich tych, którzy widzą siebie w pracy u boku lekarza albo we współpracy z gabinetem dentystycznym… którzy nie boją się kontaktu z pacjentem i rozwiązywania jego problemów, a także dla tych, którzy chcą posiąść sporą dawkę wiedzy medycznej niezbędnej do wykonywania swoich obowiązków.

 

Studium stomatologiczne vs. studia

Jak już ustaliliśmy wcześniej, studium jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą iść na sześcioletnie studia medyczne przygotowujące do bycia lekarzem. Studium dentystyczne Collegium Medycznego Medica – zarówno w szczecińskim, jak i stargardzkim oddziale – przygotowuje do wykonywania zawodów: asystentka stomatologiczna, higienistka stomatologiczna oraz technik dentystyczny. Nauka na wymienionych kierunkach trwa od 1 roku (w wypadku asysty), przez dwa lata (w wypadku higienistki), do 2,5 roku (w przypadku technika) i opiera się głównie na zajęciach praktycznych oraz zdobywaniu doświadczenia zawodowego – w największym stopniu decydujących o zatrudnieniu. Nasze studium stomatologiczne w Szczecinie oraz Stargardzie jest zatem praktyczną alternatywą dla trzyletnich studiów z zakresu higieny stomatologicznej, a także technik stomatologicznych. Przy czym należy zauważyć, że tych ostatnich nie oferują żadne uczelnie wyższe w naszym województwie. Wykształcenie policealne w tych kierunkach jest zatem mocno pożądane, a zdobycie go w Collegium Medycznym Medica wiąże się nie tylko z uzyskaniem unikatowej wiedzy, lecz również odbyciem praktyk zawodowych, które pozwalają zdobyć doświadczenie i poprawić atrakcyjność swojego CV.

 

Studium stomatologiczne – krótko o zawodach

Ukończenie medycznej szkoły policealnej i zdanie egzaminów zawodowych daje przepustkę do pracy w trzech wspomnianych wyżej zawodach. Pierwszy z nich – asystentka stomatologiczna – to w rzeczywistości menedżer gabinetu… osoba, której podstawowe obowiązki skupiają się wokół zarządzania całą placówką (od rejestracji pacjentów, przez jego zaopatrzenie, po zapewnianie warunków do komfortowej pracy lekarza). Jeśli chcecie poznać szczegóły pracy w roli asysty stomatologicznej, zajrzyjcie do artykułu: "Zawód Asystentka stomatologiczna, czyli jak zostać prawą ręką dentysty". Drugi zawód – higienistka – to również nieocenione wsparcie dla lekarza. To właśnie ona prowadzi edukację młodych i nieco starszych pacjentów na temat prawidłowej higieny jamy ustnej, a także wykonuje wiele dodatkowych zabiegów, np. lakowanie i lakierowanie zębów, piaskowanie, scalling itp. Jeśli jesteście ciekawi, kim tak naprawdę jest i co robi higienistka stomatologiczna, zajrzyjcie do tekstu: "Higienistka stomatologiczna, czym różni się od asystentki". Trzeci z wymienionych zawodów to oczywiście technik dentystyczny. Tę tajemniczą profesję opisywaliśmy z kolei w tekście pt. "Technik dentystyczny – profesje na granicy sztuki". To właśnie on jest odpowiedzialny za to, by w sposób skuteczny i efektywny maskować nasze zębowe ubytki oraz niedoskonałości. Intrygujące? Zachęcamy do przeczytania tekstu, będzie jeszcze ciekawiej!

 

Tyle na temat zawodów, w których możecie rozpocząć pracę po studium w Szczecinie albo w Stargardzie. Jeśli już wiecie, że studium stomatologiczne to coś dla Was, wejdźcie na stronę wybranego kierunku i kliknijcie, żeby się zapisać on-line!