08/04/2020

Technik weterynarii

niezastąpiony nie tylko w lecznicy

Są tacy ludzie, którzy ze zwierzętami dogadują się jakby w ich własnym języku… i nie jest to wstęp do opisu kolejnej filmowej komedii w stylu Dr. Dolittle albo Ace’a Ventury... Na takich właśnie ludzi czeka praca w gabinecie weterynaryjnym, ale żeby móc ją wykonywać, trzeba najpierw znaleźć odpowiednią szkołę weterynarii w Szczecinie lub szkołę weterynarii w Stargardzie, która daje uprawnienia do wykonywania zawodu technik weterynarii.

To prawda. Naturalne zdolności, predyspozycje oraz intuicja są rzeczą bardzo ważną na przykład w przypadku technika weterynarii, jednak to zdecydowanie za mało, by móc wykonywać ten odpowiedzialny zawód. Obecnie – jeśli interesuje was kierunek weterynaria szczecin, lecz nie chcecie kończyć 6-letnich studiów weterynaryjnych i rozpoczynać praktyki lekarskiej, szansę na pracę w szeroko pojętej opiece nad zwierzętami może Wam dać ukończenie 2 letniego studium weterynaryjnego w Szczecinie lub w Stargardzie w formie kwalifikacyjnego kursu zawodowego oraz uzyskanie uprawnień technika. Co ciekawe, ostatnia zmiana przepisów sprawiła, że tytuł technika weterynaryjnego możecie zdobyć już w trakcie uczęszczania do liceum, kończąc kwalifikacyjny kurs zawodowy – a nie jak to było do tej pory – dopiero w ramach szkoły policealnej. Druga formą zdobycia uprawnień do wykonywania zawodu jest technikum weterynaryjne. To świetna okazja, by zdobyć dodatkowe kwalifikacje na dość wczesnym etapie kształcenia i szybko też rozpocząć pracę, a potem – w miarę możliwości – dokształcać się dalej lub przekwalifikować, jeśli powierzone Wam obowiązki nie będą odpowiadać Waszym oczekiwaniom.

Pomoc weterynarza

Dlaczego weterynarz potrzebuje pomocy?

Bo praca w lecznicy weterynaryjnej lub też w pogotowiu to codzienne zmagania o zdrowie i życie zwierząt – od tych najmniejszych jak kilkugramowe chomiki, szczury, świnki morskie, przez koty i psy dość znacznych rozmiarów i wagi (te ostatnie mogące dochodzić do 150 kg), po egzotyczne i mało udomowione ptaki i gady egzotyczne. Każdy mały pacjent gabinetu ma swoistą swojemu gatunkowi anatomię i fizjologię, bez której trudno byłoby udzielić mu pomocy. Każdy z nich zachowuje się inaczej i innych umiejętności behawioralnych wymaga, by pozwolił sobie pomóc. Aby więc lekarz mógł skupić się na swych właściwych obowiązkach (diagnozowaniu, leczeniu, operowaniu, przepisywaniu leków), potrzebuje pomocy w wykonywaniu pozostałych obowiązków, a tych w gabinecie może być naprawdę mnóstwo.

Do przyszłych obowiązków asystenta weterynaryjnego może bowiem należeć na przykład wykonywanie czynności biurowych (umawianie wizyt i rejestrowanie pacjentów, ich przyjmowanie w samym gabinecie i przeprowadzanie z właścicielami wywiadu dotyczącego zaobserwowanych dolegliwości). Wasza przyszła praca z pewnością będzie polegać na wykonywaniu czynności pomocniczych (przeprowadzanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych – obcinanie pazurów, czyszczenie uszu, oczu, zębów), asysta chirurgiczna (m.in., przy zabiegach sterylizacji, kastracji, szycia i opatrywania ran, intubacji, sondowania czy cewnikowania) i opieka pooperacyjna, przeprowadzanie badań mikroskopowych, a także udzielanie wszelkich innych usług będących w ofercie gabinetu, np. sprzedaż karmy specjalistycznej, dbałość o utrzymanie warunków higienicznych w klinice.

A jeśli nie lecznica, to co?

Gabinet weterynaryjny (pomoc weterynarza lub asystent weterynarza) to zazwyczaj pierwszy wybór osób, które myślą o zdobyciu kompetencji jako technik weterynarii. To jednak nie jedyna możliwość znalezienia pracy, o czym przekonywaliśmy Was w poprzednim blogowym wpisie na temat możliwych ścieżek kariery – do poczytania TUTAJ. Ale, ale to oczywiście nie wszystko… zdobyte w trakcie kursu wiedza i umiejętności, a także praktyka w kontakcie ze zwierzętami mogą być cenne również wtedy, gdy planujecie rozpocząć pracę na własny rachunek, np. jako:

  • groomer (fryzjer dla zwierząt, często współpracuje z tzw. myjniami dla czworonogów),
  • behawiorysta (czyli zwierzęcy terapeuta, który pomaga zrozumieć oraz rozwiązać problemy behawioralne),
  • właściciel sklepu zoologicznego, terrarystycznego,
  • trener zwierząt lub hodowca,

albo pracownik ZOO lub schroniska dla zwierząt.

Weterynaria w Szczecinie?

Jeżeli marzy Wam się weterynaria – Szczecin to dobre miejsce, by postawić pierwsze kroki w opiece nad zwierzętami! Wśród kwalifikacyjnych kursów zawodowych Collegium Medycznego Medica znajdziecie ten, który przygotuje Was rzetelnie do wykonywania zawodu technika weterynarii – sprawdźcie, czego nauczymy Was przez trzy semestry, wchodząc na stronę kursu, lub przez sześć semestrów jeśli wybierzecie technikum! A jeżeli znacie kogoś, kto jest zainteresowany pracą w charakterze asystenta weterynarza albo może ktoś z Waszych znajomych bez dwóch zdań się do tego nadaje… podeślijcie mu link do artykułu!