21/07/2017

Twój zawód, Twoja przyszłość – wybierz dobrze

Nie ma znaczenia, czy masz lat naście i stoisz przed wyborem szkoły policealnej, technikum lub szkoły branżowej, czy jesteś pracownikiem dojrzałym i szukasz zmiany w swoim życiu zawodowym. Zaplanuj swoją przyszłość w 3 prostych krokach.

Krok 1. Autorefleksja

Wybór zawodu to zbyt poważna sprawa, żeby podchodzić do niej bez zastanowienia. Podjęcie decyzji w sposób zbyt pochopny może skutkować w przyszłości niezadowoleniem z życia, frustracją spowodowaną przymusem wykonywania pracy, której się nie lubi, a nawet szybkim wypaleniem zawodowym i koniecznością przekwalifikowania. Biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie w pracy będziemy spędzać co najmniej 8 godzin dziennie i będziemy to robić przynajmniej do 65 roku życia, warto zadbać o to, by wybrać ją:

 

W zgodzie z zainteresowaniami…

O wiele łatwiej zdecydować o charakterze wykonywanej pracy osobom, które od dziecka interesowały się pewnymi sferami życia. Z pewnością każdy z nas ma wokół siebie znajomych, którzy od zawsze marzyli o tym, by zostać weterynarzem, opiekunką dziecięcą albo kosmetyczką. Osoby te są w szczęśliwym położeniu, bo to właśnie do nich Konfucjusz mówi: „wybierz pracę którą kochasz, a nie przepracujesz w życiu ani jednego dnia”.

 

W nieco trudniejszej sytuacji są ci, których zainteresowania nie dadzą się tak łatwo przełożyć na ekscytującą pracę. Co wtedy zrobić? A czego unikać? Przede wszystkim nie wybierać zawodu, który kompletnie do nas nie pasuje… Trudno jest przecież wyobrazić sobie technika usług kosmetycznych czy masażystę, który nie jest zorientowany w produktach, nie śledzi nowości i nowinek dotyczących branży, ma w poważaniu osiągnięcia, jakich dokonano w polu jego działalności. Taki pracownik w krótkim czasie pożegnałby się z pracą albo przynajmniej dużą częścią klientów, którzy wybiorą pasjonata i profesjonalistę oraz eksperta, który o swojej pasji potrafi mówić godzinami.

 

No dobrze, ale co zrobić, gdy żadna profesja nie wywołuje w nas przyspieszonego bicia serca? Wtedy należy próbować i podejść do sprawy metodą eliminacji.

 

W zgodzie z predyspozycjami psychicznymi

Możemy rozważać wykonywanie zawodów, które będą odpowiadać cechom naszej osobowości. Dlatego dobrze jest przyjrzeć się sobie dokładnie, stwierdzając: czy nadajemy się bardziej do pracy z ludźmi, czy raczej wolimy skupienie i samotność. Być może mamy w stosunku do czegoś lub kogoś uprzedzenia, lęki i fobie, jakie nie pozwolą nam wykonywać swej pracy z należytym zaangażowaniem. A może mamy naturę ekstrawertyka, który nie jest w stanie długo wysiedzieć w jednym miejscu…

 

Dokładna autoanaliza pozwoli ocenić, czy nasz lęk przed zwierzętami dyskwalifikuje nas jako techników weterynarii? A może brak cierpliwości w stosunku do dzieci powstrzyma nas od wyboru zawodu opiekunki dziecięcej i skieruje w stronę terapeuty zajęciowego lub opiekuna medycznego osób starszych? Brak predyspozycji psychicznych w określonej dziedzinie nie oznacza oczywiście niemożności nabycia umiejętności w danym kierunku, a jedynie fakt, że wykonywanie pracy może być dla nas mniej komfortowe.

 

W zgodzie z predyspozycjami fizycznymi

Nieco inaczej wygląda sprawa predyspozycji fizycznych, które w prosty sposób przekładają się na jakość wykonywanych czynności. Wada wzroku uniemożliwiająca precyzyjne wykonanie formy, brak dostatecznej uważności utrudniający odmierzenie dawki – to wszystko może nas dyskwalifikować jako przedstawicieli niektórych zawodów z branży estetycznej i branży medycznej. Dla odmiany ponadprzeciętne zdolności manualne i zdolność koncentracji mogą otworzyć nam drogę do kariery w zawodach typu: technik dentystyczny czy technik farmaceutyczny, których praca polega między innymi na tworzeniu wyrobów i preparatów mających wpływ na ludzkie zdrowie i życie.

 

Jak widać poznanie siebie – swoich atutów i słabości stanowi podstawę w planowaniu ścieżki kariery. Dobór zawodu zgodnie z predyspozycjami, przekonaniami, aspiracjami nie jest rzeczą prostą i nie każdy potrafi dokonać go samodzielnie. Dlatego swą pomoc w tej kwestii oferuje wiele instytucji doradztwa zawodowego, jakich? O tym za chwilę.